Nu kan iPad ersätta en dator!
Inte för alla, men för fler
Försök igen

Vi var många som blev besvikna när senaste iPad Pro släpptes. En riktig best till maskin som skulle kunna göra så mycket för så många kunde helt enkelt inte leverera på grund av iOS 12. Arbetsflöden som att ta bilder från en kamera, redigera dem och ladda upp dem blev helt enkelt för jobbiga eller gick inte alls.
Men i måndags släppte Apple iPadOS och jag har nu kört det lite och det är imponerande. Men först namnet. Jag tror att Apple har velat kalla det för iPadOS i något år eller två men helt enkelt inte tyckt att det riktigt var värt ett eget namn. Till iOS 12 har det ju helt ärligt varit just iOS på en större skärm. Nu har man faktiskt tagit ett kliv där iPadOS levererar.
Jag postade igår en video om hur musen fungerar på iPadOS. Det är kanske inte 100 procent perfekt men det fungerar helt ok och om jag reser med iPad Pro kommer jag nog att slänga med en mus i väskan faktiskt.
Arbetsflödet då? Mycket bättre! Här har vi fått från att vara rätt värdelöst till helt ok. Jag har inte hunnit testa det live tillräckligt länge för att se om det verkligen fungerar i precis alla situationer, men nu går det att ladda ner saker och det går att koppla in kameror, diskar och annat. Det är inte perfekt eftersom det är lite mer skyddad verkstad än på en dator, men det är fullt tillräckligt.
Hanteringen av fönster och möjligheten att faktiskt jobba med flera saker samtidigt är något som är extremt viktigt på en dator. Även här har jag testat det lite för lite för att verkligen kunna lova att det fungerar, men jag är imponerad. Inte till 100% såld men imponerad. Det är en bit kvar till en riktig dator eftersom man ju bara kan göra två och en halv sak i taget, men det borde räcka.
Tidigare kunde man ha två appar vid sidan av varandra men nu kan man ha två av samma sort vid varandra. Detta är ett måste för att om man som jag sitter och skriver en artikel i Safari vill man samtidigt kolla på en annan hemsida. Till skillnad mot tidigare så kan också varje app ha flera Spaces, eller vara tillsammans med andra appar i flera Spaces. Man kan alltså sitta med två olika dokument på en skärm och en annan uppsättning på en annan skärm. Att flytta runt mellan dessa kräver lite övning, men jag hoppas att det ger sig.
Noterade du att jag skrev två och en halv där uppe? Det är för att man förutom två appar sida vid sida även kan ha en app ovanpå. Förut kunde man bara ha en app på den placeringen vilket var värdelöst för mig som snackar med folk på Slack, Messenger och Meddelanden. Nu kan man ha flera appar samtidigt här och växla mellan dem som på en iPhone. Det fungerar lysande! Faktiskt till den grad att jag börjar sakna detta när jag sitter på Macen.
En annan sak som jag numera saknar på Macen är att ta skärmdumpar enkelt och kladda på dem - framförallt att ta skärmdumpar på hela webbsidor och annat lite större. Det är oerhört praktiskt och också något jag saknar på Macen.
Just ja. Att man har fixat till Safari så att den fungerar som på datorn är lysande. Krävande tjänster som jag tidigare inte har kunnat använda fungerar helt plötsligt helt utan problem. Jag frågade en representant från Apple om det bara är en flaggning där man lurar tjänsten att man är en annan webbläsare. Svaret var absolut inte. Man har tydligen gjort en hel del arbete för att få detta att fungera och man hanterar Safari på iPad minis lilla skärm annorlunda mot de större. Exakt vad man gjort är fortfarande lite oklart, men det fungerar så jag nöjer mig med detta.
Just i Safari gillar jag det lilla tangentbordet som man nu kan använda. Det gör det smidigare att fylla i större formulär och annat när man inte har ett externt tangentbord inkopplat. De nya gesterna för att klippa ut, kopiera och klistra in tillsammans med enkelheten att markera ord, meningar och tycken gör den processen väldigt mycket snabbare. Kräver lite övning, men enorm skillnad.
Det är med andra ord som iOS, förlåt iPadOS, skulle ha fungerat redan när iPad Pro presenterades. Men jag ska sluta vara bitter och ge min iPad Pro en andra chans. Men vem är då iPad för nu när iPadOS fungerar bättre? Inte för alla. Jag programmerar en del och sitter och gör skisser till vissa saker och det är fortfarande bedrövligt på iPad. Photoshop är ju på gång, så det kanske löser sig, men det känns som att koda inte kommer att hända på ett tag på iPad.
Som arbetsredskap för alla är det alltså en bit kvar. Men för väldigt många blev just iPad ett bättre val än en Mac eftersom en iPad har lite andra kvaliteter som en Mac faktiskt inte har just nu.
WWDC
En första titt på iPadOS
Gör iPaden mer lik en laptop

Så här fungerar det att använda mus på iPad
Är iPad en dator nu?
