Premiere Pro, Premiere Rush och Audition nu till Apple M1
Släppta i betaversioner

Adobe fortsätter att jobba på med stödet för Apple M1-processor och nu har de släppt Premiere Pro, Premiere Rush och Audition i betaversioner. För Premiere Pro gäller att man nu byggt om själva redigeringen och stöd finns för H.264, HEVC och ProRes, mer kommer med tiden.
Den stora skillnaden är så klart inte några specifika funktioner, de är desamma som tidigare, utan prestanda. Numera så matchar en MacBook Pro 13 med M1 en MacBook Pro 16 med Intel vilket är imponerande. Jämfört med gamla MacBook Pro 13 med Intel är den nya versionen av Premiere Pro dubbelt så snabb på att exportera H.264.
Något som är lite extra roligt är att Adobe börjar fylla sina mjukvaror med saker som bygger på maskininlärning och eftersom det finns en specifik del för detta i M1-chipet blir prestandaskillnaden enorm. Funktionen Scene Edit Detection tog 71 sekunder att göra på en MacBook Pro 16 och tar nu bara 17 sekunder på en MacBook Pro 13 med M1. Framtid!
Betaversionerna finns att installera från Creative Cloud-appen.






Adobe släpper Photoshop för ARM
Beta-version för både macOS och Windows

Adobe Lightroom kommer nu till ARM
Både Apples M1 och Windows ARM

Nya Firefox har stöd för Apple Silicon
Sägs nu vara betydligt mycket snabbare
