Senaste

Rykte SIRI kan få fleranvändarstöd

Ger olika svar beroende på vem som frågar

AppleInsider har grävt upp ett nytt patent från Apple som pekar på att deras smarta assistent SIRI i framtiden kanske får stöd för att urskilja vem det är som pratar med den.

Fram tills nu har Apple inte visat något större intresse av att implementera fleranvändarstöd på SIRI. Enligt patentet så skulle SIRI i framtiden kunna identifiera vem det är som pratar med den via användarens röst eller inloggningsuppgifter och sedan ge mer personliga och relevanta svar till just den användaren.

Som vanligt när det gäller patent så är det absolut inte säkert att teknik från dessa dyker upp i framtida SIRI-versioner. Men det verkar helt klart som om Apple åtminstone har tänkt tanken att så skulle kunna bli fallet.

Mac, iPhone, siri, digital assistent, smart assistent, patent

Läs gärna våra regler!