Senaste

Clownfiskar skvallrar om iPhone 17 Air

Kommer i höst?

Samsung har ju redan sin Galaxy S25 Edge och då kan ju inte Apple vara sämre. Att det kommer en Air-version av iPhone i höst börjar bli mer och mer tydligt, men nu har det kommit ytterligare ett skvaller – från två clownfiskar.

Det är nämligen bakgrunden från allra första iPhone som nu har skalats till en storlek på skärm som inte funnits hos Apple tidigare, men som Air-versionen väntas få. Upptäckten gjordes i senaste betaversionen av iOS 26.

Skärmen på Air väntas bli 6,6 tum med upplösningen 2736×1260 px, en storlek som ligger precis mellan Pro och Pro Max. Jag gillar verkligen Samsungs Edge-lur, så det här kan kanske bli den perfekta telefonen om priset är ok och om nackdelarna inte är för stora.

Mobil, Apple, Samsung, Galaxy S25 Edge, iPhone Air, iOS 26Via teknikveckan.se

Läs gärna våra regler!