Senaste

I dag fyller Shazam 20 år!

Tut i luren!

Tjänsten Shazam är en av de där som jag fortfarande inte riktigt förstår hur de fungerar. Trots att man är på en stökig resturang så vet Shazam på någon sekund exakt vilken låt som spelas i högtalarna. För oss som inte vågar fråga vilken låt som spelas är det en underbar tjänst.

Nu fyller tjänsten 20 år och under de åren så har vi fått reda på vilken låt som spelas 70 miljarder gånger. Av de står Drake för 350 miljoner, rätt imponerande. 225 miljoner använder tjänsten varje månad.

När tjänsten startades 2002 så kunde användare i Storbritannien ringa in till 2580 och hålla upp telefonen mot högtalaren där musiken kom ifrån och så fick de sedan ett SMS med artist och låt. Det dröjde till 2008 innan Shazam blev en app och tio år senare köpte Apple tjänsten.

Första låten som shazamades var Jeepster med T. Rex. Låten som har shazamats mest är Dance Monkey med Tones And I som har shazamats 41 miljoner gånger. På den tiden som det var en SMS-tjänst så var den populäraste låten Crazy med Gnarls Barkley.

Nedan finns en spellista med de populäraste låtarna genom tiderna.

Mobil, Appar, Shazam, musik, apple

Läs gärna våra regler!