Senaste

Razer släpper spelkontroll till iPad

Och andra tablets

Foto: Razer

Razer har tagit fram en ny spelkontroll i sin Kishi-serie, kontroller som är tänkta att användas till mobiltelefoner och tablets för dem som inte vill spela med touchkontroller på enhetens skärm.

Razers senaste Kishi-kontroll kallas för "Razer Kishi V3 Pro XL" och går att använda tillsammans med iPads eller andra tablets vars skärmar ligger på 10-13 tum och har stöd för USB-C. Den är försedd med två joysticks, ett styrkors samt ett gäng med knappar som går att mappa om via den tillhörande Razer Nexus-appen.

Razer Kishi V3 Pro XL kommer att kosta cirka 200 dollar. Sedan tidigare har Razer släppt Kishi V3 (100 dollar), som är anpassad för mobiltelefoner, samt Razer Kishi V3 Pro (150 dollar), som går att använda till mobiler och minitablets med skärmar på upp till 8 tum.

Mobil, Tillbehör, razer, ipad, spelkontroll, Razer Kishi V3 Pro XL

Foto: Razer

Läs gärna våra regler!