Unicode 10.0 släppt
Teckenstandarden som bland annat fixar emojis till oss

Igår publicerade Unicode Consortium Unicode 10.0.0 vilket är en teckenstandard som beskriver hur tecken på nätet ska presenteras så att de ser likadana ut i digital kommunikation via datorer, mobiler och annat.
Med hjälp av de nya tecken som introducerades i Unicode 10 blev det även möjligt att skriva ut alla nya emojis som finns representerade i emoji-standarden Emoji 5.0 som presenterades tidigare i år. I Emoji 5.0 ingår 239 stycken emojis men de flesta av dessa är bara varianter från redan existerande emojis fast med annan hudfärg och endast 69 stycken av dem kan klassa som helt nya. Dessa 69 kan ni kolla in på bilden ovan eller i videon nedan.
Emoji 5.0 har redan börjat implementeras av vissa leverantörer och levereras till exempel med kommande Android O. Apple brukar uppdatera emoji-stödet i samband med större uppdateringar av iOS som brukar ske någon gång mellan september och december. Även andra leverantörer förväntas implementera stöd för 5.0 i samband med uppdatering av operativsystem och programvaror.
Försök igen

Googles emojis för yrken godkända
Emojis som representerat kvinnor så väl som män inom olika yrkeskategorier

72 stycken nya emojis godkända av Unicode Consortium
Clown, facepalm, selfie och många fler

Ny design på emojis i Android O
Inga mer gelehallon
