Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Medialaptop från framtiden Acer visar upp Gemstone Blue Medialaptop från framtiden Det ser ut som att Acer satsat på stort när man knåpat ihop sin nya bärbara Aspire Gemstone Blue. En specialpanal (CineTouch) på vänstersidan ger kontroll över mediafunktioner och datorn är rätt fylld med trevliga prylar. Frågan är bara om batteriet klarar av att spela upp en Blu-rayrulle på en enda laddning? Inga uppgifter om pris än så länge tyvärr.8920G har en 18,4" skärm med 1920x1080 pixlars upplösning, Intel Core 2 Duo-processor på en Centrino-plattform, en 2x Blu-rayläsare, inbyggda 5.1 högtalare och Nvidia Geforce 9650M GS eller Geforce 9500M GS-grafik, upp till 4GB DDR2-RAM, och maximalt 2x320GB lagring. Den har även fingeravtrycksläsare, 6 i 1-kortläsare, HDMI, Bluetooth, WiFi 802.11n och Gbit-LAN. Datorn väger 4.1 kilo så det är ingen lättviktare, men nog har jag samtidigt sett tyngre datorer i den här storleken.6920G är 16"-versionen och kommer i antingen samma höga upplösning som storebror eller med 1366x768 pixlar. Tyvärr verkar inte den här modellen ha det inbyggda surroundljudet och här finns endast plats för en hårddisk, men 320GB räcker nog ändå rätt långt. Grafiken är ett Geforce 9500M GS, och Blu-rayläsaren är bara singelspeed, men i övrigt verkar specifikationerna vara samma som ovan. Vikten här är 3,5 kilo. acer.com PC, Hårdvara, Acer, laptop, bärbart, Asprire, Gemstone Tack till cycore Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel
37.1° 0 Anders Magnusson Anders Magnusson
tors. 13 mar 2008, 09:32
16 kommentarer till artikeln
ReQuaker
..Hur länge kan det ta innan "de" kommer tro (inte datorerna)..
av ReQuaker, torsdag 13 mars 2008 kl 09:37
Youhouel
Batteritid på 2 min?
av Youhouel, torsdag 13 mars 2008 kl 11:33
Nandro83
Jag blir faktist lite skeptisk till att det skulle innehålla 5.1 ljud. Ärligt talat, blir det surround eller är det en mindre bra 3d-ljudsimulering.

Förstår om den "stödjer" 5.1, men nu står det att den har 5.1 högtalare. Har lite svårt för att tänka mig att en laptop har en inbyggd sub tillräckligt kraftig för att kallas för bas, utan att utsätta elektroniken för konstanta vibrationer. Och hur mycke surround blir det egentligen när man har alla högtalarna framför sig?

Nån som är mer inbiten får gärna förklara vart gränsen går för att man kan kalla det 5.1
av Nandro83, torsdag 13 mars 2008 kl 12:27
Nandro83
Nu såg jag på bilden att det faktist finns två främre och två bakre samt center, men det känns ändå inte riktigt att kalla det 5.1. och rätta mig om jag har fel men innebär inte 5.1 en sub också?



av Nandro83, torsdag 13 mars 2008 kl 12:31
jlindbergh
Jo det där verkar vara typiskt 5.0. Men håller man huvudet precis ovanför tangentbordet när man kollar film så får man säkert positioneringen korrekt!

Nää vilken elak pik, förlåt acer, det är en skithäftig dator det där.
av jlindbergh, torsdag 13 mars 2008 kl 12:55
Slowmove
får man kalla en 18", 4 kilos klump för bärbar?
av Slowmove, torsdag 13 mars 2008 kl 13:09
Slackerbitch
Slowmove: Kan du inte bära 4kg får du definitivt inte kalla dig man iallafall.
av Slackerbitch, torsdag 13 mars 2008 kl 13:33
Anders Magnusson
Nandro83: Den ska faktiskt ha någon typ av sub-högtalare undertill om man ska gå efter info och bilder på deras hemsida. Så helt blaj är det nog inte. Sen om det verkligen låter bra är ju en annan femma.
av Anders Magnusson, torsdag 13 mars 2008 kl 13:49
danielhedman
haha det är nog det fulaste jag sett det här året
av danielhedman, torsdag 13 mars 2008 kl 15:02
Hayes
Schyssta specs på den där datorn!

danielhedman, jag tror vi klarar oss bra utan spam i varje kommentar.

av Hayes, torsdag 13 mars 2008 kl 15:29
Press play on tape
"The specially crafted tube-style Acer Tuba CineBass subwoofer exceeds 10 W, blasting the clearest low tones imaginable via Dolby Natural Bass technology. With amplified volume and no static or muffling, music enthusiasts can really feel the deep bass beats."
av Press play on tape, torsdag 13 mars 2008 kl 15:45
Sockertopp
Klart läcker.
av Sockertopp, torsdag 13 mars 2008 kl 16:44
Tobbis
Jag har 5.1 i min bärbara, en ett år gammal asus. Suben är väll inget att hänga i julgranen, men den ger bra mycket mer tryck än än vanlig bärbar.
av Tobbis, torsdag 13 mars 2008 kl 21:50
ConnyJonnySonny
Ingen här som reagerar på att det är en skabbig Acer vi pratar om? Har inte hört en enda nöjd ägare av en Acer, på fullaste allvar. Ingen som har dåliga erfarenheter av dem? Kom igen. Sluta prata 5.1-ljud och BluRay när det ändå är en skitdator vi snackar om.
av ConnyJonnySonny, fredag 14 mars 2008 kl 00:50
Lullig
Ser inte så tokigt ut. :)
av Lullig, fredag 14 mars 2008 kl 08:03
Press play on tape
Acer är ändå en av de tre-fyra största nu efter köpet av Gateway/eMachines, och kontrollen av Packard Bell.
av Press play on tape, fredag 14 mars 2008 kl 09:20
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration