André levererar Black Friday-tips!
Lite smått och gott

Igår var det Thanksgiving i USA och något som undertecknad verkligen inte är tacksam över är att högtiden lett till ordentlig nyhetstorka. Därför tar vi tillfället i akt och tipsar om lite prylar som vi varmt rekommenderar, och som jag använt/använder på nästan daglig basis, att plocka upp under Black Friday/Black Week/Cyber Monday. Och för att hålla transparensen på topp så citerar jag Roger från hans Black Friday-artikel från i onsdags:
Vi samarbetar som sagt med Prisjakt men får inte betalt för att skriva den här artikeln. Om någon av er klickar sig till Prisjakt och sedan vidare till butik får vi dock en ersättning.
Redo? Nu kör vi! Eller något.
Headset:
Sennheiser GSP 670 släpptes i somras och erbjuder hög funktionalitet, stabilt bygge med hög komfort och ett riktigt bra ljud. Tittar man på storleken så ser lurarna rätt bulkiga ut, men när det kommer till komfort och ljudkvalitet så är GSP 670 svårslagna för tillfället. Rekommenderat pris ligger på runt 3400 kronor, men under Black Friday kostar lurarna strax under 2000 kronor. Ett kap, helt enkelt!
Känner du att trödlöst inte är någonting för dig så kan Logitech G Pro X vara av intresse. Vi fick in lurarna i somras och har sedan dess varit mina go-to-lurar när jag behöver köra trådat. G Pro X är utrustade med riktigt bekväma kuddar som kramar huvudet utan att trycka allt för hårt och Blue-mikrofonen med medföljande mjukvara gör att du kan höras klart och tydligt praktiskt taget jämt. Rekommenderat pris ligger på 1400 kronor men kostar för tillfället 999 kronor.
Steelseries Arctis Pro Wireless har fortfarande den smartaste batterilösningen bland trådlösa headset. Batteritiden ligger på runt 10 timmar och när batteriet börjar sina så ersätter du batteriet i lurarna med det som laddas i sändaren och du kan njuta av trådlös frihet utan störningsmoment. Sedan låter lurarna riktigt bra och sändaren har optisk ingång, vilket gör att du kan njuta av virtuellt surroundljud även på konsol. Rekommenderat pris ligger på strax över 3000 kronor, men kostar nu 1600 kronor.
Gaminglaptops:
Razers Blade-laptops är mer eller mindre gamingvärldens svar på Macbook Pro. Välbyggda enheter med kraftfull hårdvara och tjusig design. Razer Blade Stealth 2019 är lättviktaren i Blade-familjen och kommer endast med integrerat grafikkort, men kan kombineras med externt grafikkort för extra kräm. Rekommenderat pris ligger på 16.000 kronor, men kostar nu runt 10.000 kronor.
Gaminglaptops är riktigt trevliga och jag känner att Asus ROG Zephyrus-enheter håller en bra nivå när det kommer till storlek och prestanda. Asus ROG Zephyrus M GU502GV är en av enheterna som reas ut under Black Friday och enheten kommer med nionde generationens Intel Core i7-processor med sex kärnor, GeForce RTX 2060, 16GB ram och 1TB SSD. Perfekt om du ofta är på vift och behöver ha något kraftfullt med dig. Priset ligger på 20.000 kronor, ner från 23.000 kronor.
TV-apparater:
Samsung QLED Q90R är ett riktigt as till TV. Vikten är jämförbar med valfri tjock-TV från 90-talet, men herrejävlar vilken bild den levererar. Med en maximal ljusstyrka på 1300 nits så är det möjligt att spela på denna bjässe, även när solen ligger på ordentligt. Ett stort plus är smarta Smart Connect-modulen som gör att du lätt kan gömma undan alla kablar samt erbjuder TV:n ett rappt gränssnitt. 65-tummaren går för tillfället för 20.000 kronor, ner från 36.000 kronor.
Om inte QLED faller dig i smaken så kanske OLED gör det. Philips 65OLED934 ger en vad som behövs på TV-fronten med skarp bild, hög upplösning, HDR-stöd, 50W-ljud från Bowers & Wilkins och Android TV. För tillfället kostar enheten 26.000 kronor ner från 40.000 kronor.
TV-marknaden är en djungel, men i år gjorde Philip saken betydligt mycket lättare med Philips "The One". Det är en TV på 55 tum med LCD-panel som kort och gott ger dig det du behöver på TV-fronten. 4K-upplösning, kraftfull bildprocessor, brett HDR-stöd, Android TV med inbyggd Chromecast-funktionalitet samt Ambilight. Priset ligger på 8000 kronor, ner från 10.000 kronor.
Spelkonsoler:
Med en bra TV behöver man givetvis en spelkonsol. PS4 Pro har för tillfället ett marginellt reducerat pris och konsolen kan köpas för 3299 kronor, ner från 4500 kronor. Den sparade kosingen kan ni lägga på kvalitetsspel som God of War, Death Stranding eller Spider-Man.
Vill du inte lägga ut så mycket kosing på en spelkonsol, så har även vanliga Playstation 4 Slim ett rätt trevligt pris för tillfället och går för 2199 kronor.
Det mest populära VR-headsetet i världen reas ut under Black Friday. PS VR Mega Pack kostar 2790 kronor och för det får du PS VR samt fem spel, som Skyrim VR, Astro Bot och PS VR Worlds.
Om du av någon anledning inte gillar Playstation så finns givetvis Xbox One X till reducerat pris. Mer specifikt 3500 kronor, ner från 4600 kronor. Eller så kan ni lägga vantarna på Xbox One S All-Digital Edition för 1600 riksdaler eller vanliga Xbox One S för 1999 kronor.
Tangentbord:
Logitech både rockar och regerar när det kommer till trådlösa gamingprodukter. Logitech G915 är ett av företagets senaste tillskott och använder sig av Logitechs Lightspeed-teknik för att hålla kopplingen mellan dator och tangentbord snabb och stabil. G915 har en snortunn profil med riktigt kort travel och kommer med en rad olika brytare med olika grad av klickighet. Under Black Friday går G915 att köpas för 1999 kronor, ner från 2700 kronor.
Logitech G Pro är ett riktigt bra alternativ om du är ute efter ett tangentbord tenkeyless-design. Tangentbordet är riktigt välbyggt och kabeln kan plockas bort när det fraktas. Priset ligger på 999 kronor, ner från 1400 kronor.
Ljud:
När folk frågar mig vilka true wireless-lurar de ska köpa så är svaret i 9 fall av 10 Jabra Elite 65T. Lurarna är inte bäst på allt, men är bra på jävligt mycket. Ljudkvaliteten är på en hög nivå och komforten likaså. Batteritiden ligger på 5 timmar och fodralet ger dig ytterligare 10 timmars lyssningstid. En stor bonus är att mikrofonen är den bästa på true wireless-marknaden, så oavsett om du lyssnar på podcasts, musik eller använder 65T för att prata med nära och kära så kommer du inte bli besviken. Just nu kostar Elite 65T runt tusenlappen och rekommenderat pris ligger på runt 1700 kronor.
Helt ärligt. Jag kände inte att 65T behövde förbättras på något sätt och vis. Men det tyckte Jabra och lanserade Jabra Elite 75T under hösten. Trots mindre storlek levererar 75T samma batteritid och förvånansvärt bättre ljudkvalitet än 65T. Då lurarna är sprillans nya på marknaden, så reas 75T inte ut för tillfället, men jag rekommenderar lurarna ändå.
Träna bör man annars dör man, eller något. Och för ett aktivt liv är det bra med hörlurar som är anpassade för sånt. Jaybird X4 kan användas när du springer, gymmar eller pendlar till jobbet och ger dig en ordentlig ljudupplevelse oavsett vad du gör. Lurarna är snorlätta med sina 15 gram och erbjuder 8 timmars lyssningstid. Priset ligger för tillfället på 800 riksdaler, ner från runt 1200 kronor.
Har ni några andra flådiga tips? Dunka ner tipset i kommentarsfältet, så fler än du kan ta del av det. Eller kika på fler tips i de inlänkade artiklarna.
Lite tips inför Black Friday!
Kolla alltid prisutvecklingen

1 200 rabatterade produkter – Black Friday startar nu!
Hitta något som passar dig från en butik med schyssta villkor

Nu kan du köpa allt på Coolstuff
Bra om du bara får göra ett köp under Black Friday
