Senaste

Fixa godnattsagan med AI

Roligare läsning med barnen

Godnattsagor är ju väldigt mycket roligare om de handlar om saker som barnet kan relatera till. Är man en proffsig förälder så hittar man därför på godnattsagor varje kväll som handlar om dagens händelser och blandar in barnet i historien.

I verkligheten är det inte riktigt läge att vara kreativ och smart när man nattar barn efter en arbetsdag och en massa fix. Tur att AI då kan hjälpa till! Bedtimestory.ai är en tjänst där man stoppar in en prompt och får ut en saga, komplett med bilder. Jag skrev att jag ville ha en historia om en bläckfisk med en hatt som var kompis med en katt som inte kunde simma och fick den här historien.

Man får prova gratis och då får man tillgång till ett bibliotek med historier och kan skapa men betalar man 10 dollar i månaden så får man fler bilder per saga, kan skapa en saga om dagen och kan skapa om bilderna till sagan om man inte gillar dem.

Pryl, Artificiell intelligens, Godnattsagor, AI, Bedtimestory.ai

Läs gärna våra regler!