HTC Touch Diamond
Nu är den officiell
Precis som vi berättade om igår var det idag dags för HTC att officiellt visa upp sin senaste modell HTC Touch Diamond.Touch Diamond klarar både Turbo 3G och WiFi och är utrustad med inbyggd GPS-mottagare, en 2,8-tums pekskärm och en 3,2 megapixel kamera med autofokus. Telefonens baksida är fasetterad som en diamant. Den kör Windows Mobile 6.1 med HTC:s egna gränssnitt TouchFlo 3D ovanpå det.Under "Läs mer" hittar ni fullständiga specifikationer. Det ser ut att kunna bli en rätt så trevlig telefon. Den kommer till butik i slutet av juni och kommer att kosta runt 5 000 kronor.Uppdaterat Vi har nu även lagt in en video på Touch Diamonds gränssnitt under "Läs mer". Tack till Phillip!
ProduktspecifikationerMått: 102 x 51 x 11,33 mmVikt: 110 gramUppkoppling: WCDMA/HSPA: 900/2100MHz. HSDPA 7.2 MB och HSUPAOperativsystem: Windows Mobile® 6.1 ProfessionalSkärm: 2.8-tums VGA pekskärmKamera: 3.2 megapixel med autofokus och videosamtalsmöjlighetMinne: 4 GB internminne, 256 MB flash, 192 MB RAMBluetooth: 2.0 med EDRTrådlöst: Wifi 802.11b/gGPS: GPS/AGPSAnvändarGränssnitt: HTC ExtUSB (USB 2.0 High Speed)Batteri: 900 mAhTaltid: GSM upp till 4 timmarStandby-tid: GSM: upp till 300 timmar/100 timmar med push e-mailChipset: Qualcomm® MSM 7201A™ 528MHz
Pryl,
Mobilt,
htc,
touch,
diamond,
36.6°
0Wille Wilhelmsson
tis. 6 maj 2008, 14:01
28 kommentarer till artikeln
Verkar vara en fantastikt trevlig telefon för oss som har lite svårt för Apple och deras metoder.SD-plats?
av DaveGadget, tisdag 06 maj 2008 kl 14:21
Enligt de uppgifterna vi hade igår så fanns det microSD-kortplats men det nämns inget om det i pressreleasen från HTC. Kollar upp!
av Wille Wilhelmsson, tisdag 06 maj 2008 kl 14:26
riktigt snygg, får hoppas att HTC lärt sig byggkvalité tills den lanseras då, plottrigare mobiler får man leta efter
av Perra_himself, tisdag 06 maj 2008 kl 14:33
låter bra...priset verkar inte allt för farligt heller med tanke på vad man får
av Uhan, tisdag 06 maj 2008 kl 14:48
Kortplats får vi verkligen hoppas på. Utan en sån är den inget att ha. Vi får även hoppas att de denna gång använder kortläsare av något högre kvalitet än tidigare, då de gjort sig kända för att inte klara SDHC och göra korten korrupta.
Skärmstorleken var en besvikelse. 3.5" hade jag hellre sett.
HTC ExtUSB är ett otyg även det. Ge mig en vanlig 3.5 mm-plugg till lurarna!
Wille: Interface gällande HTC ExtUSB skulle nog bättre översättas endast till "Gränssnitt", då det handlar om laddning/lurar.
av jeez, tisdag 06 maj 2008 kl 14:49
jeez, tack, men hela det stycket har jag kopierat rakt av från pressreleasen så jag tar mina händer ifrån det! :)
av Wille Wilhelmsson, tisdag 06 maj 2008 kl 14:53
Ah. Jag kollade in den engelska releasen. Den var lite mer informativ.
av jeez, tisdag 06 maj 2008 kl 14:55
Aha, ja, den har jag inte fått jeez. Stod det något om minneskort i den? Har mailat och frågat men ej fått svar ännu.
av Wille Wilhelmsson, tisdag 06 maj 2008 kl 15:11
Glöm det... Läste artikel lite för snabbt första gången :)
av Jonas N, tisdag 06 maj 2008 kl 15:11
Finns i butik i slutet av juni som jag skriver ovan Jonas N.
Vi kommer förhoppningsvis att kolla in den lite extra på torsdag morgon med. Så har ni frågor så är det bara att fråga på!
av Wille Wilhelmsson, tisdag 06 maj 2008 kl 15:11
Verkar dock inte kännas lika responsiv i gränssnittet som iPhone
av Phillip, tisdag 06 maj 2008 kl 15:22
Tack Phillip! Har lagt in videon i artikeln nu.
av Wille Wilhelmsson, tisdag 06 maj 2008 kl 15:31
Som vanligt med Windowstelefoner är det otroligt hemska gränssnitt. Spelar liksom ingen roll vilka techspecs dom har när skiten är så gott som oanvändbar.
av Börje, tisdag 06 maj 2008 kl 15:36
Wille: Nope. Inte ett ord. :(
av jeez, tisdag 06 maj 2008 kl 15:46
Jag är inte särskillt imponerad av HTC Touch Dual.. Hoppas de har styrt upp problemen iom denna modell.. Tacka vet jag min S730..
av Gnibbles, tisdag 06 maj 2008 kl 15:47
Wille - Finns en hel hög av dom här
av Phillip, tisdag 06 maj 2008 kl 15:51
Känns som en hel del konstiga rörelser och de som känns någorlunda känns saxat från Neonodes N1a :)
av More10, tisdag 06 maj 2008 kl 16:06
Den känns riktigt seg och laggig. Responsen på rörelserna kommer ju typ 1 sekund senare. Och känns inte så smidigt när den zoomar in i en bild heller. Enligt youtube-klippet i alla fall.
Trist, skulle gärna se en telefon man kan köpa istället för iPhone.
av helvete!, tisdag 06 maj 2008 kl 16:12
Om denna inte håller måttet kommer det ju en viss svensk-japansk telefon i höst/vinter som ser "ganska" intressant ut. Det blir iofs en helt annan konkurrenssituation när 3G-iPhone kommer och dessutom säljs i Sverige. Undrar om man kommer kunna jailbreaka den på samma sätt som i USA, utan att behöva betala Telia (eller vem det nu blir) något? Äh, vem lurar jag? Är inte intresserad av Apple. Inget utbytbart batteri, dyra månadskostnader, ingen kortplats, iTunes etc. är ju inte okej. Dessutom saknar säkert den nya också något utav turbo-3g, videoinspelning, MMS, copy-paste, java, flash eller något annat enkelt.
av DaveGadget, tisdag 06 maj 2008 kl 16:40
Att det ser laggigt ut beror nog på att operativet väntar med att göra något tills att du är klar med gesten. Jag tycker det ser oväntat bra ut!
Lägg märke till att man styr telefonen med en tumme. Det verkar mycket lovande.
av jeez, tisdag 06 maj 2008 kl 17:53
Har dom limmat fast telefonen i nederkanten?
Ser helt fejkat ut, med tummen också.
av Spicey, tisdag 06 maj 2008 kl 17:58
På filmen alltså.
av Spicey, tisdag 06 maj 2008 kl 17:59
Förmodligen sitter telefonen fast i underlaget tillsammans med kameran.
Ingen slot för minneskort är det iaf i den. Funkar ju inte om man ska använda den som både GPS i bilen och MP3-spelare.
av jeez, tisdag 06 maj 2008 kl 19:47
Det med minneskort behöver man nog inte oroa sig för, för av vilken anledning skulle dom ta bort en sådan sak när dom har det på sina andra telefoner. Och kan man köpa en någorlunda mobil i dag utan kortläsare?
För utom då n95 med 8GB.
av Fredrik..., tisdag 06 maj 2008 kl 21:08
Hur är gränssnittet på dessa lurar, lika värdelöst som N95 8GB eller användbart?
av Kapris, tisdag 06 maj 2008 kl 23:22
Glöm vad jag sa, missade videon....hur jag nu kunde göra det =P
av Kapris, tisdag 06 maj 2008 kl 23:23
Verkar ju vara rätt kass respons, förvånansvärt kass respons faktiskt. Första zoomen på fiskbilden hackade sig framåt på ett riktigt avtändande sätt.
av Kapris, tisdag 06 maj 2008 kl 23:25
Fredrik: Jo, det finns faktiskt ingen plats för minneskort. :(
av jeez, onsdag 07 maj 2008 kl 00:10
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration