Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
HTC Touch Pro Windows mobile med QWERTY HTC Touch Pro Idag presenterade HTC en ny modell i sin Touch-serie och den här gången handlar det om "Touch Pro" som väl mestadels påminner om en HTC Touch Diamond med ett utdragbart QWERTY-tangentbord.Specifikationerna känns även de igen från Diamond och under skalet hittar vi en pekskärm på 2,8 tum med upplösningen 640x480 pixlar, WiFi, Bluetooth, HSDPA och en kamera med autofocus på 3,2 megapixlar. Som operativsystem kör den Windows Mobile 6.1 med det egetutvecklade TouchFlo-pekgränssnittet över Windows.Även om telefonen blir rätt så "fet" så känns den ganska så intressant om man är ute efter en telefon med "riktigt" tangentbord. I slutet av sommaren beräknas Touch Pro dyka upp i Europa till ett än så länge okänt pris.ps. Det ryktas ju som bekant även om att Sony Ericsson är sugna på att köpa upp HTC. Bägge företagen förnekar dock dessa uppgifter. htc.com Pryl, Mobilt, htc, touch pro, windows mobile, Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till bildspel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel Bild till artikel
37.3° 0 Wille Wilhelmsson Wille Wilhelmsson
ons. 4 jun 2008, 10:32
11 kommentarer till artikeln
Spicey
Hm... den var ju snygg!
av Spicey, onsdag 04 juni 2008 kl 10:47
Phillip
Skulle just säga att den va cool, men synd att den va så gräsligt ful.
av Phillip, onsdag 04 juni 2008 kl 11:24
Phillip
Och med gräsligt ful menar jag att den saknar en logga från Apple....
av Phillip, onsdag 04 juni 2008 kl 11:24
MTroedsson
alltså varför envisas alla som gör mobiltelefoner att ha ett fysiskt tangentbord? (undantag LG & Apple) så enormt fult alltså!!
av MTroedsson, onsdag 04 juni 2008 kl 11:48
Phillip
MaacxD - Ja, precis, varför ser inte alla mobiler exakt likadana ut?!
av Phillip, onsdag 04 juni 2008 kl 11:51
P26
Glöm IPhone, detta är framtidens telefon. Den har allt förutom tillräkligt med minne, men det fixar sig säkert till nästa version. Finns på Prisjakt 5000kr.
av P26, onsdag 04 juni 2008 kl 12:42
ROOT
Maacxd: Om du läser artikeln först så står det att detta är en variant på HTC Touch Diamond som inte har tangentbord.

P26: Håller med, kommer sjäv köpa Diamond när den kommer. Klarar mig utan tangentbord tror jag.
av ROOT, onsdag 04 juni 2008 kl 12:50
DaveGadget
Om ni nån gång skulle ha testat ett touch-tangentbord skulle ni vara av helt andra åsikter. Ett fysiskt tangentbord är överlägset på alla sätt (möjligtvis är det lite fulare och får telefonen lite tyngre/tjockare). Om man skriver många mail/sms blir man väldigt snabbt trött på touchknappar!
av DaveGadget, onsdag 04 juni 2008 kl 13:37
MrAronsson
Shit det kommer en del shyssta telefoner nu framöver. frågan är om iphone kommer kännas så aktuell inom årets slut eller liknande.

av MrAronsson, onsdag 04 juni 2008 kl 19:44
Phillip
Både DaveGadget och Aronsson - Ni är ute på hal is när ni säger så, passa er! Snart kommer mactalibanerna ;)
av Phillip, onsdag 04 juni 2008 kl 21:09
AticAtac
Ett X1-alternativ. Trevligt.
Mer sånt.
av AticAtac, torsdag 05 juni 2008 kl 07:49
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration