Jabra presenterar Elite 75t
Mindre men bättre batteritid

Jabra släppte true wireless-lurarna Elite 65t förra året och imponerade rejält med hög komfort, bra ljud både när det kommer till musik och samtal samt klockren batteritid. Helt ärligt har det varit svårt att se hur Jabra skulle förbättra produkten, men tydligen är det möjligt. Nya Elite 75t har inte allt för många nyheter på funktionsfronten, men har blivit betydligt mindre och fått bättre batteritid.
Mer specifikt har storleken på själva hörlurarna och laddningsfodralet minskat med 20 procent, men batteritiden har ökat med 50 procent tack vare lite nya Bluetooth-chip från Qualcomm. Lurarna kan spela musik eller annat ljud i 7,5 timmar och har kräm i fodralet för att spela ytterligare 21 timmar.
Precis som i 65t sitter det fyra mikrofoner i lurarna som används för att hålla pratljud klart och tydligt, även när du befinner dig i tung blåst eller högljudda miljöer. Andra trevligheter är att lurarna är IP55-klassade, laddas via USB-C, kan kopplas till smarta röstassistenter via Jabra Sound+-appen.
Jabra Elite 75t kommer börja säljas i oktober och rekommenderat pris kommer ligga på runt 2000 kronor. Jabra visar upp lurarna på IFA och vi kommer glida förbi deras monter senare och kika lite närmare på enheterna.

CES2018
Jabra visar upp Elite 65t och Elite Active 65T
Dags för nya true wireless-lurar

CES 2019
Vi har kollat in Jabra Elite 85H
Smart brusreducering
