Senaste

Lego och Esa har gjort Legobitar av meteoritdamm

Kan man bygga månhus med dem?

Esa har tillsammans med Lego lekt lite med tanken om hur byggnader ska kunna byggas på månen i framtiden. Därför har man tagit dammpartiklar från en meteorit och av detta 3D-printat ett gäng Legobitar.

Syftet med det hela är inte att faktiskt bygga något på månen av detta. Istället vill man få folk att börja tänka till och lyfta intresset för rymden.

– Mitt team och jag älskar kreativt byggande och fick idén att undersöka om rymddamm kunde formas till en tegelsten liknande en Lego-bit, så att vi kunde testa olika byggtekniker. Resultatet är fantastiskt, och även om bitarna kanske ser lite grövre ut än vanligt, fungerar de fortfarande att bygga med, vilket gör att vi kan leka och testa våra konstruktioner, säger ESA Science Officer Aidan Cowley.

Det finns ett antal set med bitar som nu står utställda i utvalda Lego-affärer. Den närmsta finns i Köpenhamn.

Pryl, LEGO, lego, legobitar, rymdgrus, rymddamm, meteorit, rymdenVia esa.int

Läs gärna våra regler!