Nvidia presenterar AI Foundations
AI-verktyg för att skapa text, bild, video och 3D-modeller

Under gårdagen höll Nvidia en stor presentation vars huvudfokus var artificiell intelligens. Företaget presenterade bland annat något som man kallar för AI Foundations, ett gäng med molnbaserade verktyg som kan användas för att skapa texter, bilder, videofilmer och 3D-modeller med hjälp av generativ AI.
Verktygen som ingår i AI Foundations kallas för NeMo, avsett att skapa texter med AI, Picasso, som används för att skapa bilder och videofilmer, samt BioNeMo vilket kan användas inom till exempel medicinsk forskning för att ta fram 3D-modeller för att utveckla läkemedel.
Nvidia AI Foundations drivs av Nvidias molntjänst DGX Cloud som vi skrev om lite tidigare idag. Under gårdagens presentation snackade Nvidia även om att man dragit igång samarbeten med bland andra Adobe, Getty Images och Shutterstock vilka kommer att använda verktygen i Nvidia AI Foundations för att skapa innehålla med hjälp av generativ AI.
I videoklippet nedan hittas en sammanfattning av Nvidias presentation från igår. I klippet snackar företagets grundare och vd Jensen Huang lite mer om DGX Cloud, AI Foundations, generativ AI och annat AI-relaterat från Nvidia.



Läs gärna våra regler!