Senaste

Spåra släpper GPS-tracker för hundar

Laddar sig själv med annan svensk uppfinning

Spåra gör olika former av GPS-trackers och nu släpper man en för hundar som passande heter Spåra Hund. Det lite unika med den här är att den har en sele som använder tekniken Powerfoyle som är utvecklad av svenska Exeger. Det gör att trackern laddar sig själv bara det finns ljus i närheten, det kan vara antingen dagsljus eller ljus från belysning inne. Eftersom en GPS-tracker drar en del ström och ingen vill ha ännu en grej att ladda kan det här vara en smart lösning.

Håller koll på hunden gör man i en app, så klart, och du kan hålla koll på hunden i realtid bara det finns mobiltäckning där du är. I appen kan man sätta upp zoner och få notiser om hunden lämnar zonen.

Man kan köpa den på prenumeration som kostar 119 kronor i månaden och man signar upp på tre år. Det går även att köpa den direkt tillsammans med tjänst som räcker ett, två eller tre år. Anledningen till att man behöver prenumerera är på grund av mobiluppkopplingen.

Pryl, Mojänger, Exeger, powerfoyle, spåra, hund

Läs gärna våra regler!