Test: Sony Ericsson K810i
Jag vet inte jag...

Jag har levt med Sony Ericssons lur K810i i några veckor och har haft stor ångest över vad jag ska ge den för omdöme.
Jag är nämligen kluven. Och ena sidan så är det på många sätt och vis en riktigt, riktigt bra telefon men så finns det en del punkter som gör att jag verkligen hatar den. Eller i alla fall funderar på hur en del människor på Sony Ericsson får behålla jobbet.
Telefonen(!) har nämligen inte någon grön/röd lurknapp. Vilket är helt sjukt eftersom det är en telefon. Man måste kunna lägga på luren på en telefon, allt annat är galet, idiotiskt och en gigantisk designmiss.
Exempel: Du surfar in på wap.hitta.se och hittar ett nummer. Telefonen (eller Hitta, jag vet inte) gör så att man kan klicka på de nummer som finns på webbsidan och så rings de upp. Klickar du fel så kan du dock inte lägga på utan att först stänga ner webbläsaren. För det första tar det ett tag och för det andra så kan det bli pinsamt. Och så måste du söka på nytt, vilket ju inte går blixtsnabbt på en telefon.
Vid andra tillfällen så tar telefonerandet istället över och förstör. Om man skriver ett mess och det ringer så försvinner SMS:et när man lägger på. Genialiskt. Not.
Så, förutom det där med att man inte kan svara och lägga på luren på ett vettigt sätt, vad tycker jag om telefonen?
Det är helt klart en bra telefon. Menysystemet är inte 110% superduperbra (not the iPhone), men fungerar och man blir sällan arg. Tillräckligt snabbt är det också. Snyggt och trevligt med andra ord.
Telefonen har massor av funktioner som jag är övertygad om att ingen använder. Telefonen kan klippa film till exempel - hur många av er som har en K800i har gjort det? Förutom när ni fick telefonen första gången då.
Överhuvudtaget så är det här en telefon som kan göra massor med saker men som inte gör någonting speciellt bra. Man KAN surfa, läsa RSS, fota, lyssna på musik och så vidare men kan jag vänta en halvtimme och göra det på en dator eller annan manick så gör jag hellre det.
Det jag tror folk använder den här telefonen till är främst två saker: Ringa och ta bilder. Och då och då även surfa lite eller kolla sin mail. Om du letar efter en musikspelare så kolla åt ett annat håll, av någon anledning så har nämligen Sony Ericsson valt att inte stoppa i den musikspelarprogramvara som finns i sina Walkman-lurar, varför man tar ett sådant beslut kan man fundera över.
Med följer ett M2-minneskort på 128 MB vilket inte räcker till mer än några få låtar om du vill ta lite bilder också. Ett nytt på 1 eller 2 GB kostar i och för sig inte många kronor och är helt klart värt att investera i!
Speciellt om du vill ta bilder - vilket ju är en av huvudfunktionerna med den här telefonen. Kameran är på 3.2 megapixlar och har autofokus vilket i mobilvärlden är riktigt bra. Och kameran ger, för att vara mobiltelefon, helt ok bilder. Under rätt förhållanden.
Om du har några som helst fotografiska ambitioner så ska du dock köpa en riktigt kamera, bilderna är (även inställd på Hög kvalitet) helt galet trasiga i sin uppbyggnad. Jag vet inte om det är kameran eller jpg-komprimeringen som är boven, men att efterbehandla bilderna är mer eller mindre bara att glömma.
Sony Ericsson leker lite Apple för några år sedan och hävdar att megapixlar är ointressant och att det är optiken som är viktig. Tyvärr så räcker inte det och bilderna blir i ärlighetens namn rätt kassa om man jämför med en riktig kamera - vilket Sony Ericsson måste tåla när man har Cybershot-loggan på telefonen. Och jämför man med Nokias värsting N95 så får man också stryk.
www.planete-nokia.com
Vi har tagit några exempel-bilder. Inomhus med blixt är kameran som ni ser inte mycket att hurra för. Vi tog flera bilder på vår kära kontorshund och ibland blev K800 bättre och ibland blev K810 bättre, mer eller mindre på slump. Ofta ballar fokusen ur och bilden blir oskarp.
Utomhus är kamerorna så klart bättre.
I makro-läget med bra ljus så börjar det se riktigt trevligt ut!
K810i är ju en uppföljare till K800i och borde med andra ord ha blivit bättre kan man tycka. Jag är inte så övertygad om det faktiskt.
Formen på K800 tycker jag är bättre och snyggare. De lite mer runda linjerna är riktigt trevliga och knapparna på K810 har fått mycket kritik. De är inte helt logiska, men de funkar faktiskt helt ok. De är inte ett under av ergonomi men har sina fördelar.
K810 har fyra små symboler på tangentbordet som guidar en till snabbfunktioner i kameraläget. Dessa funktioner finns även på K800, man måste bara komma ihåg vilken siffra som motsvarar blixt och så vidare.
Överlag så känns det som om K800 och K810 har mer eller mindre exakt samma mjukvara.
Både K800 och K810 har linsskydd vilket är riktigt bra. K810 har ett klart bättre linsskydd som inte riskerar att fastna i fickor och annat - bra!
Priset för en K810 är enligt Pricerunner runt 3200 kronor och K800 runt 3000 kronor. Spontant så är det klart att man ska köpa den senaste modellen, men det hela är faktiskt en smaksak. Känn på dem helt enkelt.
Hittar du en deal på en K800 så slå till på den. Har du en K800 och funderar på att byta upp dig - fundera på något annat istället!



























Den lider av samma problem som Roger beskriver. Man kan bara svara med den tryckkänsliga skärmen. Och det händer inte allt för sällan att andra saker är ivägen för dom "knapparna".
T.ex. om batteriet är på väg att ta slut så lägger sig varningen ovanpå svara-"knappen" och man måste trycka bort den varningen först.
mycket dåligt.
Men i vilket fall som helst så är de gjorda med utseende i första rummet vilket går bort.
Saker som inte är obvious är by default trasiga ;)
1) Alla bilderna tagna med K800i var bättre.
2) Ett test mellan K810i och Nokia N95 hade varit mer intressant.
på min nuvarande nalle så sparas det sms man skriver på i "utkast" mappen om någon ringer, du har inte kollat där, för gör det inte det längre så har ju mjukvaran gått ner sig. och om jag inte är helt ute o cyklar så är det så gott som samma mjukvara i K810i som i K800i, som bygger på det som fanns i K750i (och min W800i)
men, jag har några små frågor, hur funkar musiklyssnadet/spelandet på den, är lite bortskämd med en walkman-nalle nu och har lagt mp3-spelaren på hyllan sedan jag köpte den, har ingen lust att måste damma av spelaren.
funkar MSN på den här eller har jag blandat ihop det med någon annan telefon?
för, egentligen fyller telefonen alla funktioner jag är ute efter (förutom grundläggande egenskaper), kamera (mer än 2mp, har ju redan 2mp ^^), möjlighet att spela upp mp3 på ett vettigt sätt (jag har fan inte lust att måsta starta låt för låt, utan en inbyggd spelare är ju att föredra).
som sann SE nörd har jag inte kollat så mycket på andra telefoner, men någon som har tips kanske?
satan, det var långt det här, då klipper jag nu...
Inte världens största pryl men klart onödigt.
Musiklyssnandet funkar (Wille kör det till vardags) men jag skulle ljuga om jag sa att jag är imponerad.
MSN borde funka, men finns väl bara på Tres lurar?
Cure: vad menar du?
Jag menar. Har någon hittills recenserat en iPhone hands-on..? Eller går man endast på Apple-reklam och keynotes?
Apple/iPhone-temat börjar gå över samtliga siter.
Med tanke på referenserna till "M$" på reklamfeber osv, så börjar det bli lite väl... överdrivet.
Om iPhone verkligen är så revolutionerande återstår ju att se, men av det jag har sett så spöar det vanliga mobil-OS rätt hårt.
Men du har helt rätt i att det återstår att se. Release snart!
Det är omöjligt för mobiltelefontillverkare att för varje telefon de ska släppa på marknaden skapa helt ny plattform, mjukvara osv...
Att göra just små uppgraderingar på befintliga succe modeller är ett sätt för tillverkarna att tjäna pengar, det kan de väl få göra?
Och om man surfar med en K800i och det ringer vill man väl välja om man ska svara eller inte? När man väl svarat vill man ju kunna fortsätta surfa och prata i telefon samtidigt. När man vill lägga på är det bara att välja mer:avsluta samtal. Om man ringer någon via hitta.se är det bara att välja avsluta så läggs samtalet på.
Det är inte jpg-komprimeringen som får bilderna att se dåliga ut utan brusreduceringen. Eftersom sensorn är så liten blir det en hel del brus i bilderna som telefonen reducerar på bekostnad av bildkvaliteten.
RSS-läsaren fungerar klanderfritt, likaså att surfa på sidor gjorda för att surfa på med en liten skärm
Vad är det för fel på musikspelaren? Det finns ingenting jag saknar med musikfunktionen på min K800i iallafall.
K810i är visserligen en uppföljare till k800i men bara knappt. De har gjort en nokia och serverat samma gamla innehåll i en ny förpackning.
Att överhuvudtaget försöka jämföra den med iPhone är i mina tankar befängt. Då iPhone, som jag förstått det (åter igen rätta mig om jag har fel) kommer att kosta det dubbla och inte ens finns på marknaden ännu (på ett tag t.o.m.)?
VAdgäller musikspelaren (som jag iofs inte använder själv) så har jag fått indikeringar på att den ska vara precis densamma som i Walkman-lurarna förutom en del estetiskt med sitt oranga-theme och specialdedikerade knappar.
"Om du letar efter en musikspelare så kolla åt ett annat hål" - Det är en cybershot, inte en walkman, därav inte walkman mjukvaran, annars hade det ju inte varit någon mening med att ha walkman.
"bilderna blir i ärlighetens namn rätt kassa om man jämför med en riktig kamera" - Ganska självklart tycker jag, med tanke på att en riktig kamera är just en kamera och inte en mobiltelefon.