Senaste

Digitalt ID-kort kommer inte gälla på Systembolaget

Inte ännu iallafall

På måndag är det dags för digitalt ID-kort från BankID. Oh, tänker ni, då kan man lämna id-kortet hemma! Njae. I vissa fall ja, i andra fall nej. Överlag verkar det som att man ska ta det lite chill med att lämna id-kortet hemma om man inte har åldern inne, aka om man inte är gubbe som jag.

Det kanske viktigaste stället att legitimera sig på är Systembolaget och hos dem gäller inte e-legitimationer. Vi kontaktade dem och frågade om detta kommer att förändras nu när BankID ger sig in i leken. Svaret vi fick var att BankID och Systembolaget har en dialog i frågan men att det inte finns något beslut när eller om id-metoden ska gälla på Systembolaget.

Så är du strax över 20 år och vill handla vin så gäller det alltså att fortsatt ta med dig en klassisk legitimation. På länken nedan finns de leg som är giltiga listade.

Samhälle, Juridik, BankID, Systembolaget, e-legitimationer, id-kort, vinhandel

Läs gärna våra regler!