Elon och Audio Video börjar nära samarbete
Kommer heta Elon och Elon ljud & bild

De två kedjorna Elon och Audio Video, som ägs av Electra Gruppen, börjar ett nära samarbete. Det handlar inte om ett samgående ägarmässigt utan snarare ett väldigt nära samarbete. Elon kommer att få ansvaret för inköp av vitvaror och Electra Gruppen kommer att få ansvaret för inköp av hemelektronik.
– Samarbetet skapar nya möjligheter för båda företagen och till våra butiker. Det gör att vi kommer att kunna behålla, utveckla och locka till oss landets bästa handlare och entreprenörer för att möta de krav konsumenterna har på en modern handelsplats, säger Electra gruppens vd Annelie Sjöstedt i en kommentar.
Elon-butikerna kommer att fortsätta att heta Elon, men Audio Video-butikerna kommer att byta namn till Elon ljud & bild. Tanken är så klart att använda de två kedjornas specialkunskaper och göra bättre inköp och fler produkter än man kan i dag.