Senaste

En elsparkcykel i klassisk sparkcykelstil

Retro!

Pratar man om sparkcyklar nu för tiden så tänker de flesta på elvarianterna från Voi och dess konkurrenter, men för tio år sedan var det något helt annat. Då handlade det om någon som man drev fram av manskraft, som var silverfärgade och som hade små och färgglada hjul. Och som användes av barn. Ett av bolagen som gjorde precis sådana var Razor och nu har man gjort en eldriven version av klassikern.

Man har så klart inte legat och sovit under en sten de senaste åren och har några eldrivna modeller sedan tidigare, även om de inte verkar så imponerande. Nu handlar det om en retro-version av originalet som går på el och som är gjord för vuxna. Stilen är klassisk med silverfärgad bas och färgglada hjul.

Riktigt roligt initiativ tycker jag, men man verkar inte helt säkra på om vuxna människor är sugna på denna skapelse för man har inte börjat produktionen utan kör nu en Kickstarter. Så vi får se om denna blir verklighet. Är man sugen ligger prislappen på 599 dollar.

Samhälle, Allmänt, razor, kickbike, sparkcykel, elsparkcykel

Läs gärna våra regler!