Senaste

Gängutredning föreslår två nya brott

För att bekämpa organiserad brottslighet

Foto: Bermix Studio

En ny utredning, som tillsattes mars 2025, presenterade under gårdagen förslag på två nya brott. Tanken med att klassa dessa som brott är främst att komma åt personer kopplade till kriminella gäng. Utredaren, vice chefsåklagare Hans Harding, föreslår införandet av deltagande i kriminell sammanslutning och samröre med kriminell sammanslutning.

Att ha någon form av kriminell sammanslutning skulle i så fall definieras om fler än två personer begår allvarlig brottslighet, där straffet för brottet är högre än fyra års fängelse, i syfte att uppnå "ekonomisk vinning eller annan otillbörlig fördel".

Deltagandebrottet riktar sig mot de som aktivt medverkar i gängen, till exempel genom rekrytering, där livstidsstraff kan bli aktuellt för ledare. Samröresbrottet är tänkt att träffa de som möjliggör gängens verksamhet men står mer i vestibulen, till exempel revisorer eller mäklare.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) menar att lagförslaget kommer att möjliggöra lagföring av gängtoppar och andra möjliggörare utan att en direkt koppling till ett specifikt brott behöver bevisas. Förslaget skulle kräva en grundlagsändring gällande föreningsfriheten och föreslås träda i kraft den 1 april.

Socialdemokraterna välkomnar delvis förslaget men vill gå längre med en "maffialag" som inkluderar kollektivt straffansvar.

Samhälle, Brott, Harding, Strömmer, gäng, brott, lagförslag, sammanslutning, Socialdemokraterna

Läs gärna våra regler!