Senaste

Internetstiftelsen öppnar GOTO10 i Linköping

Ny mötesplats i staden

Så här ser det ut på GOTO10 i Malmö

Internetstiftelsen gör många saker, en av dem är att de driver mötesplatserna GOTO10 i Stockholm och Malmö. Själva beskriver man det som "en kostnadsfri och inkluderande mötesplats för evenemang, meetups, hackatons, arbete och spontana möten för internetrelaterade frågor och idéer" och tanken är att boosta det mesta som innefattar internet.

– Linköping är en av de ledande städerna vad gäller it och teknik och här satsar man på att bli ännu större inom teknisk innovation. Med ett stort och levande universitet och många företag och utvecklingsmiljöer som arbetar med digitalisering, är det en perfekt plats för Goto 10 att vara med och bidra i ekosystemet, säger Jannike Tillå, affärsområdes- och kommunikationschef på Internetstiftelsen.

I Linköping kommer man att hålla till i Collegium, Teknikringen 7. Ytan kommer att vara på 700 kvadratmeter över tre plan. En lounge för att arbeta och ytor för evenemang kommer att finnas, liksom poddstudios och 3D-skrivare. För att få vara i lokalerna behöver man vara medlem, vilket är gratis.

Samhälle, Allmänt, internetstiftelsen, goto10, linköping

Läs gärna våra regler!