Senaste

Preventivmedel till råttor på gång

Danska forskare att tacka för detta

Det finns söta råttor också

Foto: Daniil Komov

Råttor är väl sällan härliga, speciellt inte när de blir för många på fel ställen. Det går att hantera utbrott, men varken limmattor eller gifter som gör att råttorna blöder invärtes är speciellt härliga saker, oavsett vad man tycker om råttorna.

Nu har en grupp danska forskare lyckats knäcka koden för att ta fram ämnet Triptolid på ett billigt sätt. Vanligtvis utvinns ämnet från en kinesisk växt och är värt 15 gånger så mycket som guld. De danska forskarna har nu lyckats flytta över produktionen av ämnet från växten till en jäst i labbet, vilket gör att man istället kan "brygga" ämnet.

Ämnet ger man sedan till råttorna och det fungerar som preventivmedel för dem. Honornas fertilitet och hannarnas spermieproduktion minskar och det blir helt enkelt färre råttbarn.

Man tror att man kan ha en kommersiell produktion igång av ämnet om fem år.

Samhälle, Relationer, Råttor, Gifter, Triptolid, Danska ForskareVia dr.dk

Läs gärna våra regler!