Senaste

Regeringen vill få in programmering i grundskolan

Skolverket ska ta fram IT-strategi

Foto: Nox

Tidigare i år skrev vi om att Moderaterna ville få in programmering på schemat redan i årskurs ett och nu verkar det som att det håller på att bli verklighet. Ministertrion med utbildningsministern Gustav Fridolin, gymnasieministern Aida Hadzialic, och it-ministern Mehmet Kaplan meddelade igår att man ska ta fram en nationell strategi att få in programmering i skolan.

Aida Hadzialic om detta:
För oss är det en stor dag att vi har fått igenom det här. Vi har gett Skolverket i uppdrag att ta fram två it-strategier, en för förskolan, fritidshemmen och grundskolan, och en för gymnasiet och vuxenutbildningen. Syftet är att få en likvärdig it-försörjning i skolan. Många ligger väldigt långt fram idag, men det är väldigt ojämnt fördelat. Och det är inte tillräckligt bra om vi ska kunna jämföra oss med resten av världen.

Nu ligger pucken hos Skolverket och förhoppningsvis lär det inte dröja allt för länge innan gänget har tagit fram strategier för att få in programmering på skolschemat.

Samhälle, Politik, regeringen, grundskola, utbildning, programmering

093.6°

Läs gärna våra regler!