Spotifygrundarna drar igång försvarsföretag
T-Unit ska ta fram AI-plattform för att hantera säkerhetshot

Jättegammal bild på Martin Lorentzon och Daniel Ek
Dagens industri avslöjar att de båda Spotifygrundarna Martin Lorentzon och Daniel Ek har startat ett företag verksamt inom försvarsindustrin och säkerhetsbranschen som fått namnet "T-Unit". Enligt Dagens Industris uppgifter ska T-Unit pyssla med att ta fram en AI-baserad plattform för att motverka och hantera säkerhetshot och naturkatastrofer. Bolaget skriver själva om sin verksamhet:
"Vår plattform möjliggör simuleringar, scenarioplanering, incidenthantering och tidiga varningssystem, vilket gör det möjligt för organisationer att förbereda sig för det oväntade."
Fredrik Torp, som har en bakgrund inom Försvarsmakten och tidigare arbetat som säkerhetschef på Vattenfall och med säkerhetsfrågor på ABB, blir VD för T-Unit. Företaget ägs av Daniel Ek (40%), Martin Lorentzon (30%) och Jonas Mannerfelt (30%). Den sistnämnde är även ordförande i T-Unit.
Det här blir inte Daniel Eks första investering inom försvarsindustrin. Hans investeringsbolag Prima Materia har tidigare investerat i det tyska försvarsföretaget Helsing och även i High Tor Capital, ett brittiskt riskkapitalföretag som fokuserar på investeringar i företag som utvecklar teknik till försvarsindustrin.

Läs gärna våra regler!