Senaste

Varannan kommun vill ha skatt för turister

Vill du?

Foto: Scott Goodwill

Det pågår väldigt mycket diskussioner runt om i världen om turism verkligen är så bra. Stora delar av de pengar som turister spenderar hamnar idag i internationella spelares händer, som Airbnb. I Sverige är väl inte problemen med Airbnb speciellt stora, men de kommuner som lever på turister har inte bara stora intäkter utan också stora kostnader kopplade till turismen.

SVT har frågat 30 turistkommuner och 22 svarade. Hälften av kommunerna är positiva till någon form av turistskatt. Anledningarna till att man vill ha en skatt är som sagt bland annat kostnader.

– Vi har ansvar för lederna i Sälenfjällen som kostar en hel del, vi behöver en bättre infrastruktur, vi har ett stort behov av vatten och avlopp och samtidigt har vi krav från MSB att göra en ny räddningsstation uppe i Sälenfjällen, säger Hans Unander, kommunstyrelsens ordförande i Malung-Sälens kommun till SVT.

Andra kommuner är inte lika positiva, bland annat för att de tycker att vi har tillräckligt med skatter som det är.

Samhälle, Politik, Airbnb, SVT, Sälenfjällen, Hans Unander, Malung-Sälens kommun

Vore det vettigt med en turistskatt?1750 röster

Läs gärna våra regler!