Senaste

WHO pudlar: Sverige är stabilt

"WHO gjorde en total feltolkning"

Anders Tegnell

Foto: Folkhälsomyndigheten

Tidigare blev det känt att Världshälsoorganisationen WHO utfärdat en särskild varning för elva länder i Europa på grund av märkbar höjning i antalet smittade i COVID-19. Nu har WHO dragit tillbaka sitt uttalande och säger nu detta:
– Sverige har fått samhället med sig och har lyckats hålla smittspridningen på nivåer som den svenska sjukvården kan hantera.

Enligt Anders Tegnell, statsepidemiolog vid Folkhälsomyndigheten handlar det hela om en feltolkning som var förhållandevis lätt att korrigera. I Morgonsoffan på SVT sade Tegnell bland annat detta:
– Vi har ett stigande antal fall som vi hittar i Sverige men det beror på att vi testar enormt mycket mer än tidigare. Det är olyckligt att man sammanblandar Sverige med länder som inte tidigare haft några problem alls och som uppenbarligen är i början på sin epidemi.

När Tegnell fick frågan om varför han ansåg att WHO:s uttalande var fel svarade han med detta:
– Förmodligen för att de inte har ringt och frågat oss. Vi hade kunnat ge en mer nyanserad bild av hur situationen med sjukvården ser ut i Sverige.

Samhälle, Vård, who, sverigeTack till Tipsare

061.4°

Läs gärna våra regler!