Annons
söndag 28 september
Nya Ryu Ga Gotoku-spel på gång
Eller Yakuza om man vill vara lite gammalmodig
Yakuza-spelen har alltid legat mig varmt om hjärtat, så jag blev i alla fall glad när Ryu Ga Gotoku Studio officiellt presenterade Yakuza Kiwami 3 tidigare i veckan. Detta blir då en remake av Yakuza 3 som släpptes till PlayStation 3 2009. Precis som tidigare Kiwami-spel är detta en helt nytolkning, byggd från grunden med uppdaterad grafik, nya mellansekvenser och förbättrat gameplay. Grafikuppdateringarna ska också spegla de förändringar som skett i Okinawa-regionen i Japan sedan originalet släpptes.Förutom Yakuza Kiwami visade studion även upp ett nytt spinoff-spel vid namn Dark Ties. Detta spel utspelar sig i Kamurocho och följer antagonisten Yoshitaka Mine, innan händelserna i Yakuza 3, för att ge en djupare förståelse för hans bakgrund samt relation till Kiryu. Spelen kommer att släppas den 12 februari 2026 för PlayStation, Xbox, Switch 2 och Windows.Studion visade även upp lite mer från sitt helt nya projekt Stranger Than Heaven. Som man kan se i klippet nedan så är det fortfarande i ett tidigt skede, men teasern, som visar en jazzsångerska, har fått folk att spekulera i att spelet kommer att utspela sig under flera tidsperioder.
videogameschronicle.com
Spel,
Multiplattform,
Yakuza Kiwami 3,
Ryu Ga Gotoku Studio,
Dark Ties,
Yoshitaka Mine,
Stranger Than Heaven
37.1°
0Frode Wikesjö
sön. 28 sep 2025, 13:00
Saudiarabien verkar vilja köpa EA
Tillsammans med Donald Trumps svärson
Det ryktas om att Electronic Arts (EA) är på väg att bli utköpta från börsen av kapitalbolaget Silver Lake Management och Saudiarabiens Public Investment Fund (PIF). Det totala värdet på affären kan landa på omkring 50 miljarder dollar, vilket motsvarar över 470 miljarder svenska kronor, vilket är en bit mer än vad EA är börsnoterat för i dagsläget.Om affären går i lås skulle EA gå tillbaka till att bli privatägt och det skulle även innebära att detta blir ett av de största utköpen från börsen någonsin.PIF har redan ett betydande ägande i branschen, med innehav i företag som Riot Games, Nintendo, Capcom och Embracer. De har avsatt 38 miljarder dollar för investeringar i videospelindustrin. Men det är inte bara Saudiarabien som är involverat, även Jared Kushners, den amerikanska presidentens svärsons, investeringsbolag Affinity Partners är med i bilden.Affären sägs bli offentlig redan under nästa vecka.
videogameschronicle.com
Spel,
Bransch,
Electronic Arts,
Silver Lake Management,
Public Investment Fund,
Affinity Partners,
Jared Kushner
Niantic säljer speldivision till ScopelyPokémon Go blir saudiarabiskt
10.8°
0Saudiarabien vill köpa större del av NintendoOljenationen siktar på att bli en spelnation?
-5.7°
0
-1.2°
0Frode Wikesjö
sön. 28 sep 2025, 10:00
Spela polsk adelsman i Nobility Simulator
Svensken kommer!
Här har vi en trailer för spelet Nobility Simulator där man spelar en polsk adelsman som gör sitt bästa för att undvika att göra jobbet själv. Istället är det dina livegna som sköter allt, medan du sippar på livets goda saker och planerar din nästa invasion eller fest. Som man kan se i trailern läggs stor vikt vid att man ska komma ihåg att en riktig adelsman aldrig gör grovjobbet själv utan att det är tjänarna som gör jobbet och blir smutsiga.Men ibland kommer svensken och ställer till det för en, och då får man se till att ta till svärdet.Det är för tillfället oklart när spelet släpps men du hittar dess Steam-sida via länken nedan.
store.steampowered.com
Spel,
PC,
Nobility Simulator,
polsk adelsman,
livegna,
invasion,
svensken
Tack till Bussovic
44.0°
0Frode Wikesjö
sön. 28 sep 2025, 08:00
Nintendo ska öppna en tillfällig pop-up-butik i London
Med exklusivt merch
Foto: Luke Galloway
Om man befinner sig i London mellan den 22 oktober och 16 november så kan man passa på att besöka Westfield Shopping Centre eftersom Nintendo kommer att öppna en tillfällig butik där då. Butiken är placerad mitt emot LEGO-butiken på bottenvåningen och ska erbjuda ett brett utbud av officiella Nintendo-prylar. Under de första dagarna, från den 22 till den 26 oktober, krävs biljetter för att komma in, men från den 27 oktober är det öppet för allmänheten utan biljettkrav.Som så ofta med sådana här grejer finns det ju risk för en otrolig hets från folk som inte vet hur man beter sig, men gillar man Nintendo-grejer så kan det ju ändå vara värt ett besök.
videogameschronicle.com
Spel,
Nintendo,
London,
Westfield Shopping Centre,
LEGO,
tillfällig butik
38.3°
0Frode Wikesjö
lör. 27 sep 2025, 13:00
Pokémon tar avstånd från ICE-kampanj
Inte helt oväntat kanske
den amerikanska migrationsmyndigheten ICE (Immigration and Customs Enforcement) körde nyligen en kampanj där de använde Gotta Catch ’Em All som slogan, vilket ju är något de flesta förknippar med Pokémon. Videon, som publicerades av USA:s inrikes säkerhetsdepartement, klippte ihop gripanden av migranter med introt till den tecknade Pokémon-serien. Det har lett till att The Pokémon Company nyligen officiellt har tagit avstånd från att deras varumärke användes i videon.The Pokémon Company säger tydligt att de aldrig godkänt någon form av användning av deras varumärke i samband med denna kampanj.
bbc.com
Spel,
Övrigt,
ICE,
Gotta Catch ’Em All,
Pokémon,
USA:s inrikes säkerhetsdepartement,
The Pokémon Company
Pokémon Go får nya tränarnivåerBörja grinda mot level 80 i oktober
37.0°
0Pokémon får Tamagotchi-liknande leksakWhat took you so long?
37.3°
0Vi har pratat med Jesper EriksenProfessionell Pokémon TCG-spelare från Danmark
39.4°
0
27.7°
0Frode Wikesjö
lör. 27 sep 2025, 09:00
Nästa sida
TeknikInternetMacMobilPCPrylVetenskapMotorBilarMotorcyklarBåtarEldrivetLastbilarSamhälleAIEkonomiBrottHälsaSpelXboxPlaystationNintendoBrädspelPopkulturFilmTV-serierTrailersOm FeberRedaktionenTipsaAnnonseraStatistikFeber++
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration