Annons
tisdag 18 februari 2025
Ink Console är för dem som gillar textbaserade spel
Handhållen spelkonsol med monokrom skärm
Foto: Ink Console
Diggar du att spela textbaserade spel så finns nu en ny spelkonsol som kallas för Ink Console, som är utvecklad specifikt för det syftet. Den lilla spelmaskinen är försedd med en 7,5 tum stor E Ink-skärm med upplösningen 800x480 pixlar. Den har 8MB RAM och 4MB lagring. Det finns även stöd för Bluetooth och Wifi. Spelen, eller spelböckerna, lagras inte på enheten utan laddas in via spelkassetter. Ink Console finns inte på marknaden ännu, men det är planerat att dra igång en crowdfunding-kampanj för konsolen nästa månad. Då får vi förhoppningsvis även reda på vad priset kan landa på. Här nedanför hittas ett klipp där Ink Console presenteras lite närmare.
inkconsole.com
Spel,
Övrigt,
ink console,
spelkonsol,
textspel,
retrospel
Foto: Ink Console
40.3°
0Wille Wilhelmsson
tis. 18 feb 2025, 15:20
Fajtas med mechrobotar i War Robots: Frontiers
Kommer till pc och konsoler nästa månad
Den nederländska spelstudion My Games har släppt trailers för sitt kommande spel War Robots: Frontiers som ni kan kolla in här. I War Robots: Frontiers får spelaren styra en mechrobot och fajtas med andra i 6v6-matcher. Ni hittar en cinematisk introduktionstrailer för spelet ovan och lite gameplay i trailern här nedanför. War Robots: Frontiers släpps till PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S samt PC den 4 mars.
warrobotsfrontiers.com
Spel,
Multiplattform,
war robots: frontiers,
robotar,
mechrobotar,
robotfajt,
my.games
37.9°
0Wille Wilhelmsson
mån. 17 feb 2025, 17:30
Foto: Liquid Swords
Liquid Swords säger upp hälften av sin personal
Svenska spelutvecklaren måste spara pengar
Den svenska spelutvecklaren Liquid Swords uppgav idag att man kommer att bli tvungen att säga upp personal på grund av att ekonomin går lite knackigt. Det senast tillgängliga bokslutet från 2023 visade ett resultat efter finansnetto på minus 35 miljoner kronor skriver Dagens Industri. Runt 45 personer kommer att bli av med arbetet på spelstudion, något som motsvarar cirka hälften av företagets personalstyrka. Liquid Swords grundades av Avalanche Studios medgrundare Christofer Sundberg 2020, två år efter att Avalanche Studios såldes till Nordisk Film och Egmont. Han säger till DI om dagens trista besked:"Det känns jäkligt tungt, men om vi inte gör det här nu kommer vi inte att existera till sommaren."Liquid Swords arbetar för tillfället på ett än så länge namnlöst spel. Ni kan se en tidig skärmdump från detta på bilden här ovanför. Enligt Sundberg behöver företaget få in 130 miljoner kronor för att färdigställa spelet, men än så länge verkar ingen finansiär ha nappat på det. "Vi behöver ta in ungefär 130 miljoner till för att spelet vi jobbar på ska bli klart. Vi har spenderat en herrans massa miljoner redan och de riskabla delarna har vi tagit oss förbi. Det borde vara en bra affär för ett förlag att kliva in nu, men hittills har det inte gått att hitta investerare."Här nedanför hittas meddelandet som Liquid Swords skickade ut i sociala medier tidigare idag.
liquidswords.com
Spel,
Bransch,
liquid swords,
Via
di.se
Foto: Liquid Swords / X
25.5°
0Wille Wilhelmsson
mån. 17 feb 2025, 15:40
Ubisoft presenterar Rainbow Six Siege X
Stor omarbetning av den taktiska förstapersonsskjutaren
Ubisoft meddelade i dag att de håller på med en stor omarbetning av Rainbow Six Siege. Denna nya version av den långlivade onlineskjutaren kommer att gå under namnet Rainbow Six Siege X. Man ska inte förvänta sig en uppföljare, utan omarbetningen ska helt enkelt förstärka spelets position som ledande inom taktiska förstapersonsskjutare-genren.Som man kan se i teaser-trailern ovan verkar omarbetningen innebära en återgång till spelets rötter med fokus på scouting-drönare och sprängladdningar, samt nya eller förbättrade spelmoment. Bland annat syns en helikopter som svävar över en byggnad, vilket kan innebära nya spawn- och rappelmöjligheter, samt specialstyrkor som springer längs väggar snabbare än tidigare. Kedjeexplosionerna tyder också på mer interaktivitet med omgivningen.En fullständig presentation av omarbetningen kommer att ske vid Rainbow Six Siege X Showcase den 13 mars klockan 18.00 svensk tid.
eurogamer.net
Spel,
Multiplattform,
Ubisoft,
Rainbow Six Siege,
Rainbow Six Siege X,
taktiska förstapersonsskjutare,
teaser-trailer
36.2°
0Frode Wikesjö
mån. 17 feb 2025, 14:20
Det här är tekniken i Assassin’s Creed Shadows
Ubisoft visar upp Anvil-motorn
Ubisoft släppte i veckan en ny trailer för Assassin’s Creed Shadows där de visar upp spelets tekniska aspekter som Anvil-motorn kommer att leverera.De visar bland annat upp spelets väder- och miljösystem som ska skapa dynamiska molnformationer samt väderövergångar, vilket påstås göra spelvärlden mer levande. De pratar också om att Windows-versionen kommer att ha flera olika ray tracing-lägen och stöd för DLSS 3.7, FSR 3.1 samt XeSS 2.Via länken nedan kan man läsa en FAQ där en av spelets utvecklare svarar på diverse prestandarelaterade frågor.Assassin’s Creed Shadows släpps den 20 mars till PlayStation 5, Xbox Series X/S, Windows och Mac OS.
ubisoft.com
Spel,
Multiplattform,
Ubisoft,
Assassin’s Creed Shadows,
Anvil-motor,
ray tracing,
DLSS 3.7
36.6°
0Frode Wikesjö
sön. 16 feb 2025, 13:00
Nästa sida
TeknikInternetMacMobilPCPrylVetenskapMotorBilarMotorcyklarBåtarEldrivetLastbilarSamhälleAIEkonomiBrottHälsaSpelXboxPlaystationNintendoBrädspelPopkulturFilmTV-serierTrailersOm FeberRedaktionenTipsaAnnonseraStatistikFeber++
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration