Senaste

Atari ska släppa ett portabelt Pong

Ännu en retrokonsol visas upp

Foto: Atari

Det gamla spelföretaget Atari har de senaste åren visat upp lite spelkonsoler för retrospel men än så länge har man haft lite problem med att leverera dessa. Det verkar dock inte hindra företaget från att visa upp ännu en retrokonsol.

Den här gången handlar det om konsolen " Atari Mini PONG Jr." som är framtagen för att enbart spela Pong, kanske det mest klassiska spelet som någonsin har gjorts. Konsolen är försedd med två paddlar med vilka spelarna kontrollerar barriären som förhindrar att bollen går i "mål". Två spelare kan spela mot varandra eller så kan en spelare spela mot spelets "AI".

Atari Mini PONG Jr. drivs av tre stycken AA-batterier eller via en USB-kabel. Atari uppger att konsolen kommer att släppas till jul till ett än så länge okänt pris. Givet företagets problem med att leverera annat man presenterat så ska vi antagligen ta det här releasedatumet med en nypa salt.

Spel, Övrigt, atari, pong, portabelt pong, spelkonsoler, pongkonsol, UNIS Technology

Läs gärna våra regler!