Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Microsoft stäms för Xbox Live Sony har redan gjort upp Microsoft stäms för Xbox Live Hela den här historien började lite halvt oskyldigt 1994, när Peter Hochstein och Jeffrey Tenenbaum tog patent på en metod för "communicating live while playing the same video game in separate locations". Låter rätt alldagligt idag, men 1994 var det inte så. 2004 bestämde sig de båda herrarna för att stämma Microsoft för Xbox Live och Sony för Playstation 2:s online-nätverk, som herrarna hävdade gjorde intrång på deras patent. Nog låg det också något i Tenenbaums och Hochsteins anklagelser, för nu börjar det hända saker med fallet. I april i år valde Sony att göra upp i godo med de båda, vilket skulle kunna ses som ett subtilt sätt att säga "skyldig" utan att bråka om det. Microsoft då?Istället för att slåss mot Tenenbaum och Hochstein med rent juridiska medel, så har de istället tagit till barnsliga knep för att förhala den rättsliga processen. Bland annat försökte Microsoft få rättegången uppskjuten på grund av ett enkelt stavfel i Tenenbaums/Hochsteins handlingar och Microsoft har även dumpat 140 000 sidor dokument utan någon som helst innehållsförteckning på de båda herrarna. Moget beteende, eller hur?Någon som tror att Microsoft är oskyldiga här? kotaku.com Spel, Multiplattform, Xbox 360, Microsoft, XBL
37.1° 0 Kristoffer Arvidson Kristoffer Arvidson
fre. 3 jul 2009, 15:51
13 kommentarer till artikeln
Dusse
Haha Fullständigt rätt av Microsoft.

Utnyttjar någon ett fel i systemet (skumt jävla patent) så ge tillbaka med samma medel. Klockrent. :)
av Dusse, fredag 03 juli 2009 kl 16:15
tysonayt
Haha, nog för att MS och Sony inkräktade på ett patent men fan var det nog bra att de gjorde det, patent som detta förstör ju bara, hindrar andra från att kunna utveckla sina egna tjänster.
av tysonayt, fredag 03 juli 2009 kl 16:17
wehooo
Gjorde Peter Hochstein och Jeffrey Tenenbaum någonsin något med sitt patent förutom att stämma företag, eller är de bara vanliga amerikanska patentparasiter?
av wehooo, fredag 03 juli 2009 kl 16:22
wehooo
patentet.
patft1.uspto.gov
av wehooo, fredag 03 juli 2009 kl 16:28
apa
Kristoffer Arvidson: Jag skulle hellre säga att det är förbannat omoget med den här typen av skitpatent.
av apa, fredag 03 juli 2009 kl 19:25
Feark
Helt klart har microsoft läst denna patentskrift! Eftersom den är ju helt solklar!

Btw, skall det vara så korkat att logga in på .feber? Först skriva in e-mailadress, sedan logga in igen med användarnamn? Det måste jag göra iaf. Dubbelinloggning! Ha! Ska ta patent på det!
av Feark, fredag 03 juli 2009 kl 21:17
Mr Snow
Att de båda herrarna fick 140 000 sidor dokument utan innehållsförteckning tillsända sig har de nog faktiskt bara sig själva att skylla. Bokstavligt talat så bad de nog om det.

Discovery kallas det och är ett välanvänt instrument i den amerikanska civilrätten.
av Mr Snow, fredag 03 juli 2009 kl 21:24
Fook
Där ser man, piratkopiering främjar utvecklingen. Tänk att till och med microsoft förstår det.
av Fook, lördag 04 juli 2009 kl 01:47
SlayerX
Microsoft sucks... end of story
av SlayerX, lördag 04 juli 2009 kl 02:16
Gurkpinnen
Hi hi kuligt
carrotgames.wordpress.com
av Gurkpinnen, lördag 04 juli 2009 kl 10:15
Voxar
Håller med Dusse, apa mfl. Det enda barnsliga i denna historien är att det går att få sådana patent beviljade.
av Voxar, lördag 04 juli 2009 kl 11:32
Joakim Åhlfeldt
Tycker det är så jävla beklämmande att man i USA kan ta patent på att kommunicera med röst när man spelar ett och samma spel.
Är inget direkt fan av MS men i det här fallet är MS helt klart the lesser of two evils.
av Joakim Åhlfeldt, lördag 04 juli 2009 kl 17:44
denka
Microsoft är skit.
av denka, lördag 04 juli 2009 kl 21:06
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration