Esrange gör storsatsning på satelliter
Vill skicka upp små satelliter från Kiruna
Länsstyrelsen i Norrbotten kommer att ge bidrag på nästan 4 miljoner kronor till till Swedish Space Corporation (SSC). Detta bidrag kommer SSC tillsammans med Institutet för Rymdfysik (IRF) använda för att dessa ska undersöka möjligheterna att skjuta upp mindre satelliter från Esrange till rymden.
I dagsläget kan Esrange sända upp sondraketer och ballonger mot rymden, men inte satelliter till omloppsbana. SSC har därför dragit igång projektet "SmallSatExpress" vars syfte är att i framtiden kunna skjuta upp satelliter som väger mellan 1 till 150 kilo i omloppsbana runt jorden från Esrange. Det kan till exempel handla om så kallade CubeSats som vi har skrivit en del om tidigare. Norrbottens landshövding Sven-Erik Österberg säger i ett pressmeddelande:
"Detta är en viktig strategisk satsning för Norrbotten och hela EU. Projektet är ett steg vidare mot att det skapas ett Europeiskt rymdcenter i världsklass i Kirunaregionen."
Målet med SmallSatExpress är att kunna skjuta upp den första satelliten från Esrange 2020.
CubeSat - en egen satellit för 80 000 dollar
Liten budgetsatellit

NASA kommer att skjuta upp en svärm av små satelliter till rymden
Ska övervaka diverse förhållanden här på jorden

NASA vill skriva ut en hel kamera till en satellit
Fortsätter att laborera med 3D-skrivare
