Rosetta hittar en av livets byggstenar i kometdamm
Glycin hittat runt kometen 67P Churyumov-Gerasimenko

Den europeiska rymdstyrelsen ESA säger att deras kometfarare Rosetta har hittat aminosyran glycin i damm som kretsar runt kometen 67P Churyumov-Gerasimenko.
Glycin är en av 20 aminosyror som krävs för att skapa protein och den räknas som en av förutsättningarna för liv. NASA har sedan tidigare hittat glycin runt kometen Wild 2 men på grund av kontaminering ska de proverna varit svåra att helt analysera.
Dessa fynd gör nu att forskarna tror att aminosyror är vanligt förekommande runt kometer och att de sannolikt tog sig hit till jorden genom en komet som kraschade här. Rosetta ska nu göra ytterligare undersökningar av 67P Churyumov-Gerasimenkos "atmosfär" innan den kraschlandar med kometen i september.
Rosetta-forskaren Kathrin Altwegg från University of Bern i Schweiz säger:
"Having found glycine in more than one comet shows that neither Wild 2 nor 67P are exceptions. Amino acids are everywhere, and life could possibly also start in many places in the universe."
Jordens vatten kom antagligen inte från kometer
Rosetta har analyserat 67P:s vatten

Första bilderna från Rosetta och Philae är här
Rosetta twittrar ut det första fotot

Foton från 67P/Churyumov-Gerasimenko
Någon som vill bo där?
