Senaste

Uppskjutning av Falcon 9 misslyckades

SpaceX arbetshäst får flygförbud

SpaceX Falcon 9-raket, världens mest framgångsrika raketmodell, råkade under en uppskjutning i slutet av förra veckan ut för något slags fel som gjorde att satelliterna inte placerades i den omloppsbana som det var tänkt.

Det hör inte till vanligheterna att Falcon 9 inte levererar. Senaste gången det skedde under en flygning var i juni 2015. I september 2016 exploderade även en Falcon 9-raket på startplattan inför en uppskjutning. Sedan dess har Falcon 9-raketer flugit rutinmässigt till rymden. Sedan 2010 har SpaceX skjutit upp Falcon 9 över 360 gånger och endast fyra gånger har flygningarna betecknats som misslyckade.

Under uppskjutningen i torsdags startade inte Falcon 9:s andra raketsteg som planerat. Detta ledde till att de 20 stycken Starlink-satelliter som raketen skulle rymdsätta lade sig i en lägre omloppsbana runt jorden än planerat. Detta ledde i sin tur till att satelliterna började dras ner mot jordens atmosfär och brinna upp, något som ni kan se exempel på i ett av de inbäddade inläggen nedan. Där syns hur en handfull Starlink-satelliter flyger in i atmosfären över Chile.

Efter den misslyckade uppskjutningen gav det amerikanska luftfartsverket FAA flygförbud för Falcon 9-raketerna tills orsaken bakom misslyckandet utretts. Hur länge flygförbudet kommer vara återstår att se. Även vid de misslyckade uppskjutningarna 2015 och 2016 fick Falcon 9 flygförbud. Dessa sträckte sig över sex månader respektive fyra och en halv månad.

Här ovanför hittas ett inslag från CBS där man snackar lite mer om SpaceX misslyckade Falcon 9-uppskjutning. Där pratas det även lite om den senaste bilden från James Webb-teleskopet, något som vi skrev om tidigare idag.

Vetenskap, Rymden, rymden, spacex, falcon 9, flygförbud, fail, starlink, satelliter, raketuppskjutning, raketerVia edition.cnn.com

Läs gärna våra regler!