Oscar-special: Utländsk film
I den här kategorin brukar man kunna hitta massor av riktigt bra filmer och för ovanlighetens skull så hittar vi (nog) en storvinnare här också: Pans Labyrint.
Kanadas bidrag Water utspelar sig i en tid då Mahatma Gandhi är på väg till makten och handlar om Chuyia som giftes bort vid åtta års ålder. Hennes make dör dock rätt snabbt vilket gör att Chuyia döms till ett liv i glömska. Det hela utvecklar sig till en kärlekshistoria om ideal och gamla traditioner. Tysklands bidrag heter The Lives of Others och utspelar sig 1984 i Östtyskland, fem år innan muren föll. Upplägget är en klassiker vid det här laget, men filmen verkar riktigt bra! Nästa film kommer lite oväntat från Algeriet och heter >The Days of Glory. Den utspelar sig under andra världskriget då 233 000 nordafrikaner får "äran" att slåss för fransmännen som har koloniserat deras land. Men de nya soldaterna behandlas inte som fransmän i armén... Det nordiska hoppet kommer från Danmark och heter Efter brölloppet. I roll-listan hittar vi inte bara Mads Mikkelsen utan även Rolf Lassgård.
Video,
,
Oscars,
37.0°
0Roger Åberg
sön. 25 feb 2007, 08:43
1 kommentar till artikeln
Pans labyrint är ok även om den är fruktansvärt förutsägbar hela vägen. Sergi López gör en bra roll med kaptenen, de andra verkar så tafatta.
Annars är den turkiska filmen Kurtlar vadisi - Irak (Valley Of The Wolves) en väldigt bra film som jag tycker förtjänar pris. Den har till och med köpt in skådisar som Gary Busey och Billy Zane. Gary verkar lite sönderdrogad för att fortsätta som skådis men Billy gör en skön "Head above water"-prestation av en kristen fanatiker. De turkiska huvudrollsinnehavarna är mycket bra. Problemet med filmen är att den gör en realistisk tolkning av amerikanska krigsförbrytelser i kurdiska Irak så det är inte så poppis för Oscar kan man tro. Bra actionrulle dessutom.
av Press play on tape, söndag 25 februari 2007 kl 22:26
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration