Senaste
torsdag

Wikipedia förbjuder referenser till Daily Mail

En av Storbritanniens största tidningar anses ej duga som källa längre

Det digitala uppslagsverket Wikipedia har förbjudit sina användare att använda den brittiska tidningen Daily Mail som källa då man anser att de inte faktagranskar sitt material tillräckligt noga innan de publicerar sina artiklar.

Daily Mail är en av Storbritanniens mest populära tidningar och enligt The Next Web den engelskspråkiga nyhetssajt som läses av flest människor i hela världen. The Next Web anser även att Daily Mail är en av de värsta nyhetssajterna i världen och skriver:
"Its journalism is a lurid cocktail of innuendo, bigotry, exaggeration, and straight-up bullshit. The Daily Mail is notorious for it. It’s not so much a newspaper, but more a list of things that never happened, and it is for that reason why Wikipedia editors voted to ban contributors from using it as a source in all but the most exceptional circumstances, and classed it as “generally unreliable.”"
Alla länkar till Daily Mail ska nu tas bort från Wikipedia och ersättas av vad som Wikipedia anser är mer tillförlitliga källor. Referenser till Daily Mail ska fortsatt kunna användas på Wikipedia i vissa extrema undantag.

Nedan hittas parodin "Daily Mail Island" där ett gäng lever under Robinson-liknande förhållanden där Daily Mail är deras enda tillgängliga nyhetskälla. Segmentet som syns nedan skrevs av Charlie Brooker som skapat den dystopiska dramaserien Black Mirror som utforskar baksidorna med många av dagens teknologier.

Webb, Tjänster, wikipedia, källor, daily mailVia thenextweb.com

Bugg får Youtubers att tappa följare

Två avhoppare till priset av en

En ny bugg har uppstått på Youtube som gör livet lite surt för Youtube-profiler. När en användare avföljer en Youtube-kanal så ser buggen till att Youtubekanalen tappar två stycken följare i stället för en. Flertalet troll har börjat använda denna bugg för att busa lite med större Youtube-profiler genom att prenumerera och avprenumerera så att siffrorna sänks illa kvickt.

Räds icke, Felix Kjellberg! Youtube-utvecklarna jobbar på problemet och meddelar att buggen endast påverkar själva prenumerant-siffran i Youtube-profilen och inte den riktiga prenumerantsiffran, vilket vore rätt ologiskt. Utvecklarna meddelar att problemet bör vara löst inom kort.

Ovan kan ni se en liveström som visar hur prenumerantsiffrorna försvinner från diverse Youtubers i realtid. Här nere hittar ni en video från H3H3 som pratar om problemet.

Webb, YouTube, youtube, prenumeranter, följare, pewdiepie

038.2°

Aftonbladet tjänar nu mer pengar online än på papper

Brytpunkten är nådd

Aftonbladets ägare, den norska mediekoncernen Schibsted, har redovisat sitt resultat för förra året och där framkommer bland annat att Aftonbladet under årets sista kvartal för första gången någonsin drar in mer pengar på sina digitala satsningar än på sin papperstidning.

Det innebär mig veterligen att Aftonbladet är den första av Sveriges större tidningar som nu får en större inkomst från sin webbplats och andra digitala produkter än från papperstidningen. Under kvartal fyra 2016 var Aftonbladets onlineintäkter 257 miljoner kronor medan printintäkterna stannade på 248 miljoner kronor skriver branschtidningen Journalisten.

För helåret totalt 2016 redovisar Aftonbladet en intäkt på 1,933 miljarder kronor och av detta stod onlineintäkterna för 46 procent. Under 2015 stod Aftonbladets onlineintäkter för 40 procent av den totala intäkten.

Webb, Sajter, aftonbladet, digitalt, print, business, intäkter, schibsted

onsdag

Metropolitan Museum of Art släpper över 375 000 bilder fria

Kan användas av allmänheten

Foto: Gift of The Reverend E. L. Magoon, D.D., 1880

Antalet historiska bilder som kan användas fritt ökade just. Det är Metropolitan Museum of Art som har släppt över 375.000 av sina bilder till allmänheten.

Enligt Thomas P, Campbell som är CEO för museet, som även kallas the Met, säger att bilderna omfattar över 5000 års kultur. Det handlar om bilder på tavlor och skulpturer blandat med vanliga foton. Syftet med att göra arkivet offentligt är att ansvariga för musset vill att alla ska ha en möjlighet att studera de historiska bilderna och exempelvis kunna använda dem i skolarbeten.

För att få ut alla bilderna till allmänheten har museet inlett ett samarbete med Creative Commons, Wikimedia, Artstor, Digital Public Library of America, Art Resource och Pinterest. De finns också tillgängliga på museets hemsida.

Foto, Övrigt, bilder, öppet arkiv, foton, historia

049.2°

Internetmuseum tar över IT-kommissionens hemsida

Så framtida generationer kan besöka webbplatsen

Under 1994-2003 drev IT-kommissionen webbplatsen itkommissionen.se som handlade om Sveriges digitalisering. Denna webbplats anses ha en självklar roll i svensk internethistoria och därav har nu sajten överförts Internetmuseumet. Där har den blivit en del av museets samlingar och försäkras därmed finnas tillgänglig ett bra tag till.

Internetmuseum har sedan tidigare lagrat andra klassiska svenska sidor så som Annica Tigers HTML-skola och ett gäng Swipnet.se-sajter.

Jörgen Löwenfeldt är verksamhetsansvarig för Internetmuseum och han hade detta att säga om det hela:
– Vi är mycket stolta över att kunna bevara denna centrala del av svensk internethistoria. IT-kommissionen har haft stor betydelse, inte minst symboliskt. Hemsidan blir nu ett museiföremål och vi är glada att den även i fortsättningen kan bevaras för internetanvändarna.

Webb, Sajter, IT-kommissionen, Internetmuseumet