Synkronisera din mobil med Google
Nästan alla mobiler
Vi är en del som har våra liv hos Google och det är då inte alls trist att kunna synkronisera sin telefons kontakter och kalendrar med Google.Med Android byggde Google en lösning för detta och nu har man med Google Sync for Mobile fixat detta även för andra mobiler.Tekniken man använder och vad man kan synkronisera skiljer sig lite från olika telefoner, för iPhone använder man till exempel Exchange vilket betyder att det är antingen eller - antingen så synkroniserar man sina kontakter och sina kalendrar med Google Sync eller så gör man det via iTunes, att synkronisera mot båda är inte möjligt.Om du kör Google Apps så måste du eller den som har hand om domänen gå in och slå på Google sync i inställningarna för domänen.
google.com
Webb,
Tjänster,
synkronisering,
google
37.2°
0Roger Åberg
mån. 9 feb 2009, 23:26
8 kommentarer till artikeln
Det här är ju skitfint. :)
av Henke, tisdag 10 februari 2009 kl 00:38
För er som inte når inställningssidan via er telefon, byt språk till engelska genom att klicka på länken "inte i USA...".
Då får ni igång syncningen till era övriga kalendrar.
Nuevasync har varit en riktigt perfekt trotjänare, men hoppas att nu att Google också aktiverar mailen... Då blir jag nöjd i alla fall :)
av CharlieW, tisdag 10 februari 2009 kl 01:07
Fantastiskt !
Push är ju ganska mysigt också.
av Slowmove, tisdag 10 februari 2009 kl 06:01
Ja det där gmailprogrammet till winmobile suger ju värre än något annat program jag sett någonsin tror jag.
Nä... gör om. Gör rätt. Eller hur man nu säger det.
av momarortotinon, tisdag 10 februari 2009 kl 07:51
Weee! Precis vad jag behöver just nu!
av widell, tisdag 10 februari 2009 kl 11:16
Trevligt! Det här har man väntat på. Vad trött man varit på att exoptera till iCal, synka via iTunes etc. Funkar som en dans.
av ericalnemar, tisdag 10 februari 2009 kl 11:37
Mina kalendrar vill inte komma upp i min iPhone :( Någon som kan ha en aning om vad felet kan ligga? Fungerar det att synka även kalenderprenumerationer genom Google Sync?
av Hobie, tisdag 10 februari 2009 kl 21:59
Inte en dag för sent, men kontakterna i gmail är ju verkligen förskräckligt.
Tror jag fortsätter köra www.nuevasync.com istället. Plaxo för att hålla kontakter är klockrent!
av Henrik W, onsdag 11 februari 2009 kl 07:42
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration