Ny samlarbil hyllar Ferdinand Alexander Porsche
Mannen som grundade Porsche Design
1972 grundade Ferdinand Alexander Porsche designstudion Porsche Design tillsammans med sin bror Hans-Peter. Här har man skapat allt från klockor till skor, TV-apparater och annat. Till och med köksknivar och en sådan har jag hemma i lådan.
Firar 90-årsdagen
2012 gick Ferdinand bort, och Porsches Sonderwunsch-team väljer nu att hylla honom med en unik 911 GT3 med Touring Package på vad som skulle varit hans 90-årsdag. Till sin hjälp med detta har man haft Ferdinands yngsta son Mark. Den får en mycket speciell grön lack som påminner om metallic-lacken Oak Green som Ferdinand hade på sin egna 911. Detta matchas med mattsvarta Sport Classic-fälgar med centrumbult som har Porsche-märket från 1963 på sig.
Vidare har bilen en annan interiör än vi annars är vana vid med Truffle Brown Club Leather-stolar vars mittdel har fått klassiskt tyg. Som grädde på moset har man även tagit fram ett armbandsur som matchar allting och en weekendväska.
Endast 90 bilar kommer att bli till och varje kostar från 387.000 dollar. Tillverkningen kommer att dra igång i mitten av nästa år.








Läs gärna våra regler!