Racig Porsche Cayenne
PASM, mustigare V8:a
Porsche Cayenne har blivit en riktig Porsche. Åtminstone så försöker den. det är som att teknikerna i Stuttgart har rannsakat sig själva och kommit på att Cayenne inte bara ska vara en en Touareg med Porscheemblem som får stryk av BMW X5 när det gäller körupplevelse. Därför visar nu Porsche upp Cayenne GTS i Frankfurt med ett enda fokus. Race. V8:an har masserats upp till 405 hästkrafter och sitter nu 24 millimeter närmre marken. För första gången hos Cayenne finns också Porsches aktiva dämparkontroll PASM med stålfjädrar. Den manuella växellådan har fått annan utväxling för bättre acceleration, och GTS:en gör nu 0-100 på 6,1 sekunder, 0,5 sekunder snabbare än Cayenne S. GTS har fått samma front och akter som storebror Cayenne TURBO och 21-tums fälgar. Två nya GTS-exklusiva färger har också tagits fram: GTS-Röd och Nordic Gold Metallic. försäljningsstart februari 2008. Pris 76 625 Euro + moms.
Bil,
,
Porsche. Cayenne,
GTS
Via
Porsche
37.0°
0
James Hunt
sön. 9 sep 2007, 17:40
10 kommentarer till artikeln
405 hästkrafter...har inte en Cayenne TURBO runt 500? Vilken står högst i rang?
av 120R, söndag 09 september 2007 kl 17:53
Varför skulle man någonsin komma på tanken att göra en raceig stadsjeep?
av EBE, söndag 09 september 2007 kl 18:52
120R: Turbo S är fortfarande kung. GTS är en version av Cayenne S.
EBE: Bra fråga...
av James Hunt, söndag 09 september 2007 kl 18:53
Tummen ner för icke nödvändiga bilar!....
Som detta perfekta exemplet!
av Bubbles, söndag 09 september 2007 kl 21:06
Är det inte bara riktiga bonnlåppar som kör den här bilen?
Stadsjeep? Bara namnet är ju... eh... fel.
Jeep är koolt som satan att kära men tysk/bonde/höjd bil är det inte...
av honto, söndag 09 september 2007 kl 21:54
Cayenne har blivit populär för att det är den ultimata bilen för folk som vill ha sportbil men som har två ungar och massa skit att köra. Med de förutsättningarna är den fantastisk.
Frågan är om Porsche skulle kunna göra något som är större än 911 men inte helt sjuk som Cayenne.
av Roger Åberg, söndag 09 september 2007 kl 22:16
Det går inte att komma ifrån att den här bilen liksom aldrig blir snygg. Trotts faceliften. Det är helt enkelt mycket svårt att få porsches designspråk att klä en bil av den här storleken.
av Hoffa, måndag 10 september 2007 kl 01:59
Roger.. som Panamera tex? ;)
av LucasKrown, måndag 10 september 2007 kl 12:14
Dessutom finns ju redan BMW med M-modellerna eller Audi RS.. så hur du än vrider och vänder på det så är Cayenne totalt onödig. Den är en så stor kompromiss att den inte blir särskilt bra på något alls.
av LucasKrown, måndag 10 september 2007 kl 12:16
Om man bara skulle tillåta nödvändiga bilar skulle man ju kunna återgå till VW typ 1 och typ 2. En för att frakta folk och en för att frakta lite större grejer. Med det inte sagt att jag gillar Cayenne.
av Joel, måndag 10 september 2007 kl 16:14
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration