Disney ska släppa app för serietidningar
Tillsammans med Webtoon

Disney kommer framöver att börja erbjuda serietidningar i digitalt format genom en ny plattform som man kommer att skapa tillsammans med Webtoon, ett företag som redan idag driver en av världens största plattformar för serietidningar. Disney kommer även att bli delägare i Webtoon och kommer att köpa 2 procent av företaget, skriver Disney i ett pressmeddelande.
På den kommande serietidningsplattformen planerar Disney att erbjuda tillgång till över 35.000 serietidningar från Disney, Marvel, Star Wars, Pixar och 20th Century Studios. Tjänsten ska bli en fristående prenumerationstjänst men en del av materialet kommer även att göras tillgängligt för Disney+-abonnenter.
Det finns än så länge inga uppgifter om när Disney och Webtoon kommer att släppa sin serietidningstjänst. På vilka marknader tjänsten kommer att bli tillgänglig finns det heller inga exakta uppgifter om. Tidningarna kommer dock att finnas på engelska, koreanska och japanska, något som jag antar betyder att tjänsten åtminstone dyker upp i USA, Sydkorea och Japan.






Läs gärna våra regler!