Fototävling Vår/Sommar
Imorgon klockan 12 är deadline!
Då var det dags att dra igång ännu en fototävling och med tanke på alla grymma bilder ni skickade in förra gången ser jag verkligen fram emot att se era bidrag denna gång.Denna veckas tema är egentligen så standard så det borde vara tråkigt och förbjudet men vi kör ändå i hopp om att ni tänker till en extra gång, uppfinningsrikedom kommer att belönas!Temat denna gång är svensk vår/sommar-bilder (som sagt, rätt standard), tänk kreativt, annorlunda och förvåna oss med en bild som symboliserar den sköna värme som nu dragit över landet. OBS! Det finns ett motiv som är strängt förbjudet, solupp/nedgång, glöm inte det.Från OCH med förra veckan har vi dessutom bestämt oss för att dela ut poäng till alla deltagare för att göra detta till en fortsättande tävling där man kan vinna något fint efter vi har kört dessa ett tag så det lönar sig att vara med flera gånger. Poängfördelning hittar ni under läs mer. Reglerna hittar ni under läs mer!
Reglerna har ändrats en del sedan de första två tävlingarna efter önskemål och synpunkter från er läsare. Reglerna är nu följande:
Man har en vecka på sig att skicka in bidrag till gustav@feber.se. (Dvs torsdagen den 27:e maj klockan 12.00 är deadline). Viktigt! Skriv "Fototävling tema: vår" i ämnesraden annars kommer er bild inte hamna rätt och ert tävlingsbidrag löper risk att utelämnas.
Bildstorleken ska vara max 1000 pixlar bred/hög och skickas in i jpeg-format.
Döp bilderna till ert namn.
Bilderna ska självklart vara tagna av er själv.
Endast en bild per tävling.
Temat denna gång är vår/sommar och det är förbjudet med solupp/nedgångar!
När alla bilder har tagits emot väljer vi på Feber ut 10 finalister som läggs upp på sajten kl.18.00 samma dag. Sedan kommer ni läsare få rösta och ranka bilderna samtidigt som vi på Feber gör en egen rakning av bilderna. Vi lägger därefter ihop dessa resultat och vips har vi en vinnare samt en 2:a och 3:a. Resultatet presenterar vi kl.12.00 på måndagen den 31:e maj.
Alla finalister får 1 poäng, 3:an får 3 poäng, 2:an får 5 poäng och vinnaren får 7 poäng. Dessa poäng är löpande och någon gång i framtiden kommer den med mest poäng vinna något fint så det lönar sig att vara med fler gånger.
Feber förbehåller sig rätten att publicera alla inskickade bidrag.
Allt klart? Då kör vi!
Foto,
Bildbehandling,
fototävling,
feber photoshoot,
vår,
sommar
39.2°
0
Gordon Andersson
ons. 26 maj 2010, 15:43
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration