Senaste

Hejdå Typepad

Plattformen som Feber byggdes på en gång i tiden läggs ner

Foto: Skärmdump / Typepad.com

Typepad, en tjänst för att skriva och publicera bloggar och andra webbsidor, har meddelat att de kommer att lägga ner sin tjänst nästa månad.

Typepad startade 2003, samma år som den idag betydligt mer kända konkurrenten WordPress. Plattformen var förhållandevis populär under sina första år, de första versionerna av det som idag är Feber.se drevs bland annat på Typepad innan vi gick över till vår egenbyggda plattform 2007. Typepads popularitet har dock sjunkit genom åren och sedan 2020 har det inte gått att skapa några nya konton på tjänsten.

Varför Typepad lägger ner nämns inte i det blogginlägg där man skriver om nedläggningen, men det är väl inte omöjligt att det är ekonomiska skäl som ligger bakom. Typepad kommer att stänga ner den 30 september 2025. Användare uppmanas att ladda ner sitt innehåll från Typepads servrar innan dess om de vill behålla det.

Internet, Tjänster, typepad, cms, bloggverktyg, bloggtjänst, wordpress, feber, internethistoria

Läs gärna våra regler!