Senaste

Tyska Sparkasse hjälper Google med ålderskontroll

För Chrome och Android

Foto: Jonathan Kemper

EU vill ju en massa saker med deras Digital Services Act (DSA). En av dessa är att stora plattformar som Google ska kunna åldersverifiera en användare. Detta för att unga användare inte ska kunna ta del av visst innehåll eller få viss typ av reklam.

Google tänker lösa detta med hjälp av Credential Manager API, ett API som väldigt förenklat skickar vidare en användares ålder men inte mer än det. Personnummer etcetera skickas inte.

Men för att Google ska kunna få ut en ålder så måste användaren verifieras. Nu har man presenterat sin första partner och det är Sparkasse. Kunder hos Sparkasse kommer att kunna bekräfta sin ålder via Sparkasse och så kan Google sedan skicka vidare till webbsidor i Chrome eller appar i Android.

Credential Manager API kommer att lanseras under året och Sparkasse är bara en av många partners.

Internet, Google, EU, Digital Services Act, Credential Manager API, Sparkasse

Läs gärna våra regler!