Senaste

Steve Jobs Theater

Foto: Apple

Apple Park öppnar i april

Då börjar Apples anställda flytta in i moderskeppet

De senaste sex åren har vi rapporterat både en och två gånger om Apple kommande campus och nu har Apple namngivit området och även meddelat när de första medarbetarna kommer att flytta in det som vi hittills har kallat för moderskeppet.

Apples nya campus-område i ligger i Santa Clara Valley, Kalifornien, och det 70 hektar stora området kommer hädanefter gå under namnet Apple park. Apple skriver i ett pressmeddelande att de första medarbetarna kommer att börja flytta in i huvudbyggnaden i april och man räknar med att det kommer att ta cirka ett halvår att fylla huset med de cirka 12.000 personer som kommer att få Apple Park som sin arbetsplats i framtiden.

Teatern man har byggt på Apple Park, se bild ovan, kommer att få namnet Steve Jobs Theater efter Apples grundare Steve Jobs som skulle fyllt 62 år nu på fredag 24 februari.

Mac, Övrigt, apple, apple park, huvudkontor, moderskeppet, apple campus

Läs gärna våra regler!