CES Asus visar upp router för Wi-Fi 8
En standard som inte riktigt finns ännu

Asus har visat upp routern ROG NeoCore som har stöd för den framtida wifi-standarden IEEE 802.11bn, även kallad "Wi-Fi 8".
Wi-Fi 8 kommer att ha en lika hög hastighet som Wi-Fi 7 men har förbättrad teknik för att undvika latens och öka genomströmningen av data, något som innebär att den faktiska hastigheten ska kunna bli 25 procent högre med Wi-Fi 8. Den kommande standarden ska dessutom vara strömsnålare.
Wifi Alliance, organisationen som hanterar wifi-standarder, tror inte att man kommer att släppa den fulla specifikationen för Wi-Fi 8 förrän någon gång under 2028. Routern som Asus nu visar upp är, precis som liknande produkter från andra tillverkare, baserad på ett utkast till den framtida standarden.
Asus verkar dock fast beslutna om att börja sälja ROG NeoCore redan i år. Exakt när och vad priset kommer att landa på finns det än så länge inga uppgifter om.






Läs gärna våra regler!