Intel visade "12K Gaming" demo under IDF
Hade många brister i sina påståenden

Intel har nyligen lanserat Haswell-E plattformen och har i och med detta visat upp ett demo under IDF med vad de kallar "12K Gaming". Datorsystemet körde tre stycken 4K-skärmar och gav en total upplösning av 11520x2160 pixlar och kan väl då inte riktigt kallas för "äkta" 12K utan bör kallas för 3x4K.
Något som Intel inte nämnde dock var att uppställningen satt på fyra stycken GeForce GTX 780 Ti-grafikkort vilket är den verkliga kraften bakom spelsystemet, inte den Intel Core i7-5960X processor som företaget sade gjorde det hela möjligt.
Fudzilla säger att de tyckte presentationen gav ett intryck hos vissa åskådare att en sån här prestanda kunde uppnås med enbart en Intel-processor utan någon extra hårdvara. Är man dock lite kunnig inom datorer så bör man fatta att systemet innehåller dedikerad grafik för att uppnå prestandan.
Det skulle krävas en ofantlig mängd Iris Pro GPU:er för att uppnå den prestandan som krävs i spel på 3x4K. Intel gjorde ett försök med egna grafikkort i Larrabee-projektet men de kom aldrig ut på marknaden. Ur projektet kom dock Knight's Landing som sålt ganska bra på servermarknaden.

