Lenovo ratar Vista
I alla fall under OS
Under avdelningen inte helt oväntat kan vi meddela att Lenovo sagt att man inte kommer att använda Windows Vista som operativsystem i sina datorer under Os 2008 i Beijing."the Olympic Games require mature, stable technologies and it's not a place to try new technologies." sa en styrelseledamot hos Lenovo. Ouch.Eventuellt kommer vissa internetcafeer att ha Vista installerade, men alla viktiga uppgifter kommer att köras på XP-maskiner. Inte helt bra PR för Microsoft kanske, men man har kanske annat att tänka på än att hinna uppdatera alla programvaror.
engadget.com
PC,
,
OS 2008,
XP,
operativsystem
Via
feeds.engadget.com
37.0°
0
Anders Magnusson
tors. 16 aug 2007, 10:34
8 kommentarer till artikeln
"and it's not a place to try unstable and hardware-hungry technologies" menade han egentligen :)
av Think Adrian., torsdag 16 augusti 2007 kl 11:20
*gör tummen upp*
av Tobias™, torsdag 16 augusti 2007 kl 11:22
Bra beslut heheh ;)
av Mr ikarus, torsdag 16 augusti 2007 kl 12:54
Sneezer,
Men ar du helt serios? :D
Jag menar visst har produkter alltid lite fel i borjan, men microsoft slappte ett OS som inte ens fungerade som det skulle. Detta beslutet tyder pa att foretag inte litar pa microsofts nya produkt som de arbetat pa i 7 (?) ar. Detta ar ett enormt bakslag for microsoft.
Samma sak som att nar du ska kopa ny bil sa koper du en bil fran 2001 for att du inte litar pa den senaste fungerar som den ska.
av sjohan, torsdag 16 augusti 2007 kl 14:22
Sneezer: Så enligt din jämförelse borde man låta nya BMW:n stå kvar i garaget och istället köra en gammal bil? Tror att även en BMW serie 1 anses körduglig, till skillnad från Vista.
av daniel-san, torsdag 16 augusti 2007 kl 14:37
Håller med Sneezer. Dessutom ser jag det mer som ett vettigt tänk från Lenovo än som ett bakslag från Microsoft. Det är ju betydligt lättare att ta in folk som vet vad dom gör med ett beprövat system.
Angående billiknelsen, klart man köper en utgående modell! Alla barnproblem lösta, betydligt billigare och brukar bjuda på en massa extrautrustning till grundpris. Det gör att man inte känner sig lika LURAD när man köper en ny bil (kör ut från butiken och 30% av bilvärdet flyger åt helvete).
av FDD, torsdag 16 augusti 2007 kl 14:55
Heter det inte Peking på svenska? Eller är det föråldrat? Vet inte, bara frågar..
av Atari130XE, torsdag 16 augusti 2007 kl 16:27
Sneezer: Är det då inte lite konstigt att större delen av alla myndigheter i världen går över till OpenSource-baserade mjukvaror i dagsläget?
av Andreas-H, söndag 19 augusti 2007 kl 18:04
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration