Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Microsoft skippar SLI och CrossFire Kommer inte få stöd i Windows 7 Microsoft skippar SLI och CrossFire Nu när Nvidia har släppt sitt nya 9400M med integrerad grafik så kommer det antagligen snart en mängd bärbara datorer med stöd för Hybrid-SLI för att spara in på batteritid åt oss. Microsoft verkar dock inte så övertygad om framtiden för SLI och CrossFire.Microsoft har kommit med information där de säger att de inte kommer ha native stöd för SLI och CrossFire i sitt nya operativsystem, Windows 7. Det kommer från ett nyligen släppt dokument om riktlinjer för grafiken i Windows 7. Företaget avråder tillverkare från att bygga sina system med ATIs CrossFire och Nvidias Hybrid-SLI och säger att de är "ostabila och ger en dålig användarkänsla".Kanske det här kan bli ett första steg för datortillverkare att gå över till andra plattformar än Microsoft? Jag har en känsla av att både AMD och Nvidia kommer att försöka övertyga datortillverkare om detta för att kunna sälja fler grafikkort. engadget.com PC, Mjukvara, Windows 7, SLI, CrossFire
37.5° 0 Samuel Paulsson Samuel Paulsson
sön. 9 nov 2008, 19:43
11 kommentarer till artikeln
explosiv
Värt att notera är dock att de inte uttalas sig om SLI/Crossfire lösningar utan endast om Hybridversionerna av dessa. Jag tycker att det är ganska bra att microsoft sätter krav på Grafikkortstillverkarna eftersom de anser att det enda sättet för att sänka energiförsörjningen är att byta till det svagare grafikkortet.

Ett grafikkort ska inte behöva dra lika mycket när man slösurfar på flashback som det gör när man låter det plågas till en långsam död i Crysis om man frågar mig


av explosiv, söndag 09 november 2008 kl 20:29
elajt
explosiv: Det gör det inte heller. Vore det så skulle gpun bli lika varm när du sitter o surfar som när du spelar, vilket inte är fallet.
av elajt, söndag 09 november 2008 kl 21:30
Bert Karlssons Semla
Alltså bara Hybrid SLI som inte kommer stödjas som default?
I så fall känns rubriken till denna artikel som missvisande.

Skrämde mig lite där :E
av Bert Karlssons Semla, söndag 09 november 2008 kl 23:51
hunden
elajt: Men det är inte tillräckligt, annars skulle inte grafiktillverkarna behöva ta till ett sånt här fulknep för att få ner effektförbrukningen. Det Microsoft vill göra är att tvinga grafiktillverkarna att tillverka energisnåla kretsar som inte drar massor av ström när de inte används.
av hunden, måndag 10 november 2008 kl 00:36
lostfable
Ja hur ligger det till, är det bara hybrid, annars är det nog det sämsta som hänt på länge? Speciellt med tanke på hur priser ser ut på crossfire och SLI kort i dagsläget?
Menar man blir ju mer eller mindre uppmanad att ha 2 kort istället för 1 snabbt. Jag kör Crossfire (inget hybrid) och idag och skulle bli riiiiktigt ledsen om stödet försvinner :(

Öh efter lite läsande på länken så:
Detta rör Hybrid SLI till Laptops, och som en annan snubbe skriver, microsoft har väl aldrig haft stöd för SLI eller Crossfire heller. Försök få det funka utan drivers så ser ni vad jag menar. Så kommer det vara i framtiden också, drivers behövs för att utnyttja SLI/Crossfire och SLI/Crossfire hybrid.
Phew, blev rädd där me :) Rubriken är skamligt dålig dock på detta inlägget!
av lostfable, måndag 10 november 2008 kl 08:02
Melvin
vadårå, dagens gamers kommers hellre att genomföra en firmware-uppdatering med gassvets och tång, med risk att sabba datorn utan någon väg tillbaka, än att köra något annat än windows
av Melvin, måndag 10 november 2008 kl 08:30
tva
Om nu MS inte hinner få in sånthär i systemet bra för at tde har sån panik att få ut OS7 på marknaden då antagligen Vista säljer för dåligt - varför kan de inte bara eränan det och säga att det kommer i OS7.1 istället för att säga massa annant?
Är väl för fasen idealiskt om man kan växla GPU beroende på krav. Precis lika käckt som om man kunde växla CPU beroende på vad man gör.
av tva, måndag 10 november 2008 kl 08:31
Desmo
Något föll visst bort från inlägget:

"Rubriken har ingen som helst koppling till artikeln som hänvisas till."
av Desmo, måndag 10 november 2008 kl 08:46
Anund
Sånt här händer när artikelförfattaren inte förstår vad artikeln handlar om.
av Anund, måndag 10 november 2008 kl 17:46
explosiv
elajt: Du har delvis rätt, Men fortfarande så tycker jag att det är underligt att ett grafikkort ska ta så mycket energi som det gör. Mitt grafikkort slukar förvisso mindre vid surf men det är fortfarande på tok för mycket. Om nu våra x86 prollar kan klocka ner sig och sänka volten varför kan inte grafikkorten det?

Värt att tillägga är att Grafikkortstillverkarna har behövt kämpa med det här problemet redan från win xp. Microsoft har aldrig aktivt stött Sli/crossfire lösningar
av explosiv, måndag 10 november 2008 kl 18:52
vanti
Med tanke på att det mesta av det hat som Vista fick utstå var pga buggiga drivrutiner från nVidia och ATI så tycker jag det är en bra rekommendation. Faktum är att det ofta är problem och inte följer det guidelines heller och allt annat än konsekvent.

Den dagen nVidia och ATI kan få det faktum att datorn utnyttjar flera grafikkretsar är 100% osynligt för användaren kan man rekommendera det. Men för Joe Sixpack (eller Plumber om man så vill) så är det helt enkelt inte en bra upplevelse. Dåliga upplevelser av OEM-datorer färgar tyvärr bilden av Windows mer än OEM-tillverkaren. (jämför dåligt testade Vista-datorer med buggiga drivrutiner som skeppades när Vista kom som fick alla att säga att Vista var instabilt när det eg var nVidias fel)
av vanti, torsdag 13 november 2008 kl 13:55
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration