Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
Portal gratis till Nvidia-ägare Dock inte hela spelet Portal gratis till Nvidia-ägare Det verkar som att Valve inte längre bara ger exklusivt material till folk med Radeon-grafikkort. Även de med Geforcekort får nu lite gratisspel via Steam i form av Portal: First Slice, vilket kan klassas som ett utökat demo. Även om det inte är det fullständiga spelet är det alltid nånting att sätta tänderna i.Vad detta för övrigt sänder ut för signaler är lite intressant, då Valve och ATI sprungit hand i hand ända sedan Half Life 2 var under utveckling. Att allt fler sitter på Nvidia-hårdvara är enligt Doug Lombardi på Valve en direkt anledning till detta beslut. bit-tech.net PC, Mjukvara, Valve, Portal, Steam, spel, Nvidia
37.0° 0 Anders Magnusson Anders Magnusson
fre. 11 jan 2008, 11:12
13 kommentarer till artikeln
ReQuaker
buuuuu..... ATi <3
av ReQuaker, fredag 11 januari 2008 kl 11:24
ag_the_king
Man får också hl2 deathmatch och peggle extreme
av ag_the_king, fredag 11 januari 2008 kl 11:56
Kossan
det e 1 bana.. sen blev det svart och erbjudande om att köpa orange box
av Kossan, fredag 11 januari 2008 kl 12:06
Val
Det var en väldigt liten del av spelet, efter första banan med momentum är demot slut.

Jag tyckte det var kul att det i inställningarna står "Best experienced with ATI graphics".

Peggle var ett helt ok tidsfördriv medan man väntade på Portal.
av Val, fredag 11 januari 2008 kl 12:22
S M
Haha, usch vad dåligt. Och skärp er, portal är bra och har trevlig humor... men är det inte en aaaning överskattat? Lite kejsarens nya kläder över det, faktiskt.
av S M, fredag 11 januari 2008 kl 17:17
The Malignant Narcissist
Den där bilden var jävligt grym. Finns den att få tag på i högupplöst format?
av The Malignant Narcissist, fredag 11 januari 2008 kl 19:24
Anders Magnusson
Slem: Jodå, aningen bättre men kanske inte tillräckligt för att funka som skrivbordsbakgrund. Finns en del roliga varianter efter länken :)
av Anders Magnusson, fredag 11 januari 2008 kl 23:29
S M
Är det ingen som ser den enorma sexuella potentialen i konceptet? :O
av S M, lördag 12 januari 2008 kl 00:17
The Malignant Narcissist
Tackar och bockar.
av The Malignant Narcissist, lördag 12 januari 2008 kl 07:51
beastg
skater: hur menar du då?
av beastg, lördag 12 januari 2008 kl 16:12
S M
beastg: ja men tänk dig själv: man kan t-ex ha dubbelmacka med sin tjej utan att involvera en extra snubbe, vilket många nog har svårt för (tjejen om inte annat).
av S M, lördag 12 januari 2008 kl 16:25
wehooo
Jag antog att skater master ville sätta en portal framför sig och en bakom och ligga med sig själv.
av wehooo, lördag 12 januari 2008 kl 16:33
S M
wehoo, mja, men visst gillar man sånt så finns ju potentialen där! priceless! :D
av S M, lördag 12 januari 2008 kl 16:44
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration