Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Windows 7 kan vara i fara Microsofts patentintrång med Office Word kan utgöra en risk Windows 7 kan vara i fara Microsoft förlorade som vi vet under förra veckan i rätten mot i4i där de beordrades att sluta sälja Office Word inom 60 dagar men fick också böter på 290 miljoner dollar. Mer specifikt så täckte i4is patent Custom XML.Microsoft kommer att överklaga domen men det kommer definitivt inte att hända något innan lanseringsdatumet för Windows 7, nämligen 22:a oktober, utan det kan ta flera månader eller till och med år. Domaren verkade inte så imponerad av Microsofts uppträdande under förhandlingarna i rätten. I domslutet skriver han att bevismaterialet som presenterades så blev det klart att Microsoft visste om i4is patent och att de med avsikt brutit mot patentet. Han lade även till ytterligare 40 miljoner dollar i böter eftersom Microsofts advokater skötte sig dåligt i rätten.I och med detta kommer Microsoft alltså inte att få sälja Windows 7 tillsammans med Office Word vid lanseringen, vilket minst sagt kommer att dra ner värdet i konsumenternas ögon. Hur stor effekt det kommer att ha återstår dock att se, men det skulle inte förvåna mig om det får stor effekt. m.thestandard.com PC, Mjukvara, Microsoft, Windows 7, Office Word Via The Inquirer
37.1° 0 Samuel Paulsson Samuel Paulsson
ons. 19 aug 2009, 15:06
9 kommentarer till artikeln
Freddi
Skulle någon kunna förklara vad "Custom XML" innebär just för word. Är det en speciell funktion eller gäller det hela word?
av Freddi, onsdag 19 augusti 2009 kl 15:41
sandholm
blogs.zdnet.com
av sandholm, onsdag 19 augusti 2009 kl 15:58
ROOT
Man undrar ju när Apple ska stämmas.. Dom bundlar ju in hur mycket programvara som helst i sitt OS.
av ROOT, onsdag 19 augusti 2009 kl 16:20
andreasp79
ROOT: skillnaden kanske är att apple inte bundlar mjukvara med patentbrott in i osx?
av andreasp79, onsdag 19 augusti 2009 kl 17:02
Flamso
Det var kladd med .docx-filtypen tror jag.
av Flamso, onsdag 19 augusti 2009 kl 17:27
Håkan
Tja.. Microsoft stämmer säkert andra företag för "patentbrott" lika väl som dom blir stämda. Dock undrar man ju om i4i:s chefer kommer ta lång ledigt med över den miljard kronor dom fick idag. :-P Helt sjuka summor och sjukt med mjukvaru-patent.
av Håkan, onsdag 19 augusti 2009 kl 17:56
Kaskar
MS säljer inte Windows tillsammans med Word. De säljer Office med Word. Och ett Office-paket utan Word kommer de nog aldrig att sälja
av Kaskar, onsdag 19 augusti 2009 kl 23:38
Fläder
Jag är inte så påläst, men helt sjukt är det väl inte med mjukvarupatent. Det är som med allt annat, har någon lagt pengar på att utveckla en produkt så vill man nog gärna ha tillbaka pengar på investeringen.
av Fläder, fredag 21 augusti 2009 kl 08:28
Fläder
...och för att förtydliga "påläst" som i "inte påläst gällande detta specifika fall" :)
av Fläder, fredag 21 augusti 2009 kl 08:29
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration